MŠMT rozdělilo 100 milionů korun na podporu obědů zdarma

22. březen 2023
Autor/ka článku: MŠMT ČR
MŠMT rozdělilo 100 milionů korun na podporu obědů zdarma

MŠMT zveřejnilo výsledky výzvy o poskytnutí dotace pro nestátní neziskové organizace „Podpora školního stravování žáků základních škol na rok 2023″. Vzhledem k inflaci, rostoucím cenám potravin a energií byla alokace na tento rok navýšena ze 60 na 100 milionů korun. Kromě organizace Women for Women a jejího programu Obědy pro děti, která je několik let již tradičním a jediným poskytovatelem této podpory v základních školách, obdrží letos dotaci na tyto účely také organizace Patron dětí.

Women for Women letos obdrží necelých 92 milionů korun, Patron dětí pak zhruba 8 milionů korun. Školní stravování žáků a žákyň základních škol, jejichž rodina se ocitla v nepříznivé finanční situaci, podporuje MŠMT už od roku 2016. Zájem o dotaci rok od roku stoupá, a to ve všech krajích. Zatímco v prvním roce vyhlášení bylo podpořeno přibližně 3 700 žáků v 580 školách, v roce 2021 to bylo už 9 500 žáků v 920 školách.

Další dotační program na podporu obědů vypisuje resort práce a sociálních věcí z Operačního programu potravinové pomoci. Zde však jde pouze o podporu rodin, které pobírají sociální dávky, zatímco cílem MŠMT je hlavně podpora rodin samoživitelů nebo rodin, které se ocitly dlouhodobě v nepříznivé finanční situaci a velice těsně nesplňují podmínky pro pobírání dávek v hmotné nouzi.

 

Zdroj: MŠMT ČR