Mladí architekti a stavitelé – projektové dny pro II. stupeň ZŠ

3. listopad 2022
Nabídka vzdělávacích programů pro školy
Autor/ka článku: Petra Benešová
Mladí architekti a stavitelé – projektové dny pro II. stupeň ZŠ

Nadační fond Řemeslo pomáhá pořádá projektové dny pro žákyně a žáky II. stupně základních škol.

Obsah projektového dne

Společně s žáky poskládáme mozaiku stavebních profesí a řemesel tak, jak na sebe navazují a řekneme si, co která z nich obnáší. Teoretickou výuku z předmětů matematika, dějepis, zeměpis, přírodopis a spoustu dalších propojíme s názornými ukázkami z praxe, aby žáci lépe pochopili, kde všude své znalosti upotřebí. Stavebnictví využívá v hojné míře matematiku, proto si na základních názorných příkladech žáci vypočítají potřebný materiál na realizaci, např. omítek, obkladů, zdiva, cenu stavby, ale také svou výplatu.

Hlavní cíl

Hlavním cílem je vysvětlit žákům, jak vznikají města a proč jsou uspořádána tak, jak jsou. Kdo všechno se na realizaci výstavby podílí. Jakou roli zde hrají územní plány, urbanismus, architektura. Dostanou do rukou skutečné architektonické studie i projektové dokumentace.

Bez řemeslníků se ale město nevybuduje. Každá stavba potřebuje odborníky. Jací to jsou? Začneme stavebním mistrem, který vede a organizuje tým specialistů jako jsou: zedníci, obkladači, instalatéři, elektrikáři, pokrývači, tesaři, a spoustu dalších. Každý z nich má na stavbě svou roli. Sestavíme si společně stavební deník a ke každé činnosti přiřadíme patřičné řemeslníky. Pro děvčata máme připraveny profese kreativní, např. designéry, bytové a zahradní architekty a další.

  • Pracujeme ve skupinách, učíme se vzájemně respektovat, komunikovat mezi sebou a získávat zpětnou vazbu.
  • V poslední fázi projektového dne vytvoříme společný prostor k životu, plán města a spolužáci si vzájemně odprezentují své skupinové práce. S těmi odvážnými můžeme natočit i krátký animovaný film v kulisách jejich města.

Praktické informace

Cena: 150 Kč za žáka. Délka programu: 4 vyučovací hodiny. Lze hradit ze šablon, s jejich vyplněním vám rádi pomůžeme. Projektový den realizujeme s odborníky ze stavebních oborů v tandemu s pedagogickými pracovníky. Součástí programu je také pracovní sešit pro každého žáka a veškeré potřebné pomůcky zajišťuje realizátor.

Kontakt na doplňující informace a objednávky

Monika Křenová, koordinátorka projektových dnů
tel.: 777 656 743, monika.krenova@remeslopomaha.cz

Petra Benešová, vzdělávací programy a eventy
tel.: 732 784 854, consulting.benesova@gmail.com

Projektové dny můžete objednávat také přes náš odpovědní formulář na webu www.remeslopomaha.cz