Mládež ve Zlínském kraji může získat prestižní světovou cenu vévody z Edinburghu

12. listopad 2019
Žáci a studenti
Autor/ka článku: Jana Cenková
Mládež ve Zlínském kraji může získat prestižní světovou cenu vévody z Edinburghu

Rada Zlínského kraje schválila uzavření Memoranda o vzájemné spolupráci mezi Zlínským krajem a prestižním vzdělávacím programem, který roku 1956 založil princ Filip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II.

Tento program vyjádřený zkratkou DofE má plný název The Duke of Edinburgh Award a vznikl s cílem vést britské chlapce k smysluplnému trávení volného času mezi dokončením školní docházky a nástupem na vojnu. Program se však rychle otevřel i dívkám a začal se šířit po celém světě. Již v roce 1989 se mu podařilo překročit hranici dvou milionů účastníků. Nyní je zapojeno přes osm milionů mladých, a to ve více než 140 zemích po celém světě.

„Umožníme příspěvkovým organizacím z oblasti školství, jejichž zřizovatelem je Zlínský kraj, aby se připojily k tomuto programu, který považujeme za velmi kvalitní a smysluplný, protože je zaměřen na komplexní rozvoj mladého člověka ve věku od 14 do 24 let spočívající v rozmanitých volnočasových aktivitách z oblasti sportu, dobrovolnictví nebo dobrodružných expedic, které mládeži pomohou získat cenné dovednosti nejen pro budoucí kariéru, ale i pro celkový přístup k životu,“ řekl krajský radní pro školství Petr Gazdík.

Zlínský kraj pro zapojené organizace uvolní i finanční příspěvky ve výši minimálně deset tisíc korun na úhradu licenčního poplatku nebo na jednotlivá školení.

Absolventi programu získají Bronzovou, Stříbrnou či Zlatou cenu vévody z Edinburghu v podobě certifikátu s mezinárodní platností a odznak. Ceny vždy předávají při slavnostním ceremoniálu významné osobnosti z České republiky i ze zahraničí.

Partnery DofE v České republice jsou například herec a moderátor Marek Eben, rybář Jakub Vágner, cestovatel a novinář Dan Přibáň, módní návrhářka Klára Nademlýnská, lyžařka Šárka Strachová a další.

Více najdete na webových stránkách www.dofe.cz.

 

Autor: Helena Mráčková

Zdroj: Zlínský kraj