Minecraft na setkání vyučujících ICT na ZŠ

29. leden 2020
Sborovna IKAP II
Autor/ka článku: Jan Bartoň
Minecraft na setkání vyučujících ICT na ZŠ

Mezipředmětové využití výukového prostředí Minecraft bylo jedno z témat setkání učitelů ICT působících v základních školách Zlínského kraje. Necelá dvacítka učitelů ICT ze základních škol z celého Zlínského kraje se setkala v úterý 14. 1. 2020 v učebně Základní školy Zachar v Kroměříži.

Účastníci přijeli vybaveni notebooky a jejich displeje přes drobné problémy s bezdrátovým připojením brzy zaplnily typické hranaté kostičky prostředí hry Minecraft. Nebyl to však obyčejný Minecraft, byl to ten výukový! Pan Ing. Miroslav Mráz nám představil výukovou edici této světoznámé hry. Hned v tutoriálu nám byla předestřena problematika algoritmizace na silném tématu požárů v přírodě. Prostředí hry se ukázalo být velmi intuitivním a zábavným. Projít úvodní lekcí se všem zdárně podařilo a mohli jsme okusit hodinu chemie. Skutečně jsme si vytvářeli v Minecraftu vlastní prvky a sloučeniny! Celým procesem jsme byli provedeni zkušeným panem lektorem, který po celou dobu odpovídal na naše zvídavé dotazy. Občas hodina připomínala výuku se skutečnými žáčky, neboť se místností občas ozývaly nadšené výkřiky, podle toho, jak se komu zrovna dařilo.

Ověřili jsme si, že výukové prostředí Minecraftu může představovat vítané zpestření mnoha různých předmětů. Děti ho znají a bravurně ovládají, dá se říci, že tento svět „neomezených možností“ mají rády. Základem zdárného využití je však také prostředí znalý učitel, který může i nezkušené děti provést komplikovanějšími místy.

Diskuse probíhala v podstatě celou dobu, neustále jsme prostředí podrobovali novým zkouškám a lektora dotazům. Mezi důležité poznatky patří také to, že pro tuto platformu je zapotřebí mít dostatečně výkonnou techniku a také dostatečně dimenzovanou školní síť.

Setkání opět přineslo velký užitek, umožnilo nám seznámit se s něčím novým a neokoukaným. Přínos vidím také v utužení kontaktů mezi učiteli ICT z různých základních škol Zlínského kraje. Již teď se těším na příští setkání v rámci projektu Pedagogických kabinetů.

Ing. Jan Bartoň, vedoucí sekce ZŠ Pedagogického kabinetu ICT kompetence