Maturita21 aneb maturitní otázky z 21. století

22. září 2021
Průřezová témata
Autor/ka článku: www.maturita21.cz
Maturita21 aneb maturitní otázky z 21. století

Cílem vzdělávacího projektu Maturita21 je formou krátkých videopřednášek zapojit do výuky, a to zejména občanské nauky, aktuální témata, která jsou důležitá pro schopnost mladého člověka orientovat se v dnešním světě. Z tohoto důvodu se projekt s nadsázkou jmenuje “maturita”.

Cílová skupina

Videolekce lze využít ve všech ročnících středních školy a výběrově i v posledních ročnících základní školy. Cílová skupina dle uvážení pedagogů 13 – 18 let.

Harmonogram

Projekt byl zahájen v září 2021 a jednotlivé videolekce budou postupně přibývat v průběhu školního roku 2021/ 2022.

Koncept videa

V každém videu vystupuje známý odborník, který se snaží problematiku představit mladým lidem. Jde o přední české odborníky na daná témata, kteří často vystupují v médiích. V tomto projektu však mluví přímo k cílové skupině žáků a studentů – tedy jednoduše, srozumitelně, současně se snaží o osobní tón a vzbuzení zájmu o téma.

Smyslem videa není téma celé vysvětlit, spíše poukázat na jeho podstatu, podnítit mladé lidi k zájmu o něj a rozproudit diskusi ve třídě. Videa jsou krátká, jejich délka se pohybuje v rozmezí 3 – 5 minut a lze je snadno zařadit do výuky, doplnit dalšími materiály dle uvážení pedagoga, nebo je využít v hodině jako zpestření či nadstavbu.

Na konci každého videa dává odborník své osobní tipy na další zdroje (podcasty, knihy, dokumenty nebo filmy), kde se lze o tématu dozvědět něco více. Jde o zajímavé a současně přístupné zdroje, které nevyžadují hlubší znalost tématu, proto je dobré těmto tipům věnovat pozornost.

Videa a další informace naleznete na webových stránkách www.maturita21.cz.

 

Zdroj: www.maturita21.cz