Webové portály pro rozvoj matematické gramotnosti

6. duben 2023
Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání II
Autor/ka článku: Zuzana Pátíková
Webové portály pro rozvoj matematické gramotnosti

V rámci aktivit pro rozvoj matematické gramotnosti u žáků Zlínského kraje zprovoznila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně v minulém roce dva webové portály určené zejména pro pedagogické pracovníky (učitele matematiky, vedoucí volnočasových aktivit), pro rodiče a ostatní zájemce.

Procházky s matematikou Zlínským krajem

Propojit výlet či procházku se zábavným počítáním mohou třídní kolektivy, rodiny, i samostatní zájemci při procházkách s matematikou na různých místech Zlínského kraje. Bylo vytvořeno 17 procházek s pracovním listem různé náročnosti a 4 procházky v aplikaci pro mobilní zařízení MathCityMap. Většina procházek je určena pro žáky 2. stupně, ale najdou se i pracovní listy pro mladší žáky či středoškoláky. Na webovém portálu Prochazkysmazlikem.cz lze najít informace k jednotlivým procházkám, stáhnout pracovní listy k tisku a po úspěšném vyřešení vyzvednout odměnu. Pracovní listy je možné v omezeném množství získat také přímo na místě, většinou v blízkých informačních centrech. Pro procházky od 5. třídy výše doporučujeme vzít s sebou kalkulačku, případně psací potřeby a papír pro výpočty. Zpestřete si výlet, nechte si dělat společnost naším průvodcem Mazlíkem a otestujte svou schopnost aplikace matematiky v praxi.

 „Matematická gramotnost je v dnešním světě velmi důležitou dovedností. Může nám pomoci pochopit svět kolem nás a lépe se rozhodovat. Jak technologie postupuje, je nezbytné, aby lidé byli schopni porozumět, používat a aplikovat matematiku v různých kontextech,“ vysvětlila krajská radní pro oblast školství a kultury Zuzana Fišerová.

Kraj podpořil vznik aplikace v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0018903, spolufinancován Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání, státním rozpočtem ČR a Zlínským krajem.

Matematické digihry

Děti dnes žijí obklopené nejrůznějšími technologiemi a nelze než konstatovat, že mnohdy tráví s mobily, tablety a počítači až nezdravé množství času. Na druhou stranu je potřeba uznat, že využití digitálních technologií přinášejících kvalitní obsah ve správný okamžik a s konkrétním vzdělávacím cílem může mít velký potenciál nejen rekreační, ale i edukační, motivační a v povzbuzení zájmu. Aktuálně tvořených her, které se hlásí k matematice, je nepřeberné množství, a pro učitele i pro rodiče je nesnadné se v nabídce zorientovat. Proto odborný tým přináší náš výběr těch her, které stojí za pozornost a které mají potenciál rozvoje matematického myšlení, schopností a dovedností. Webová stránka Matematickedigihry.cz slouží ke zveřejňování recenzí a popisu takovýchto digitálních her. Dvě hlavní kategorie obsahují samostatné hry a tematické webové portály. Hry lze filtrovat podle věku (od předškoláků po vysokou školu), potřebného zařízení (mobilní zařízení, počítač či prohlížeč) a ceny (placené či zdarma). Široká nabídka může zaujmout nejen děti školou povinné, ale i všechny, kdo rádi přemýšlejí.

„Abychom zlepšili matematickou gramotnost, musíme najít způsoby, jak učinit učení matematiky poutavější a zábavnější. Pomocí zábavných her a interaktivních aktivit se studenti mohou naučit aplikovat matematiku v každodenním životě. Prostřednictvím digitálních nástrojů mohou prozkoumat různé aspekty matematiky a také rozvíjet svou schopnost kriticky a logicky myslet,“ doplnila radní.

Kraj podpořil vznik aplikace v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II, reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0018903, spolufinancován Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání, státním rozpočtem ČR a Zlínským krajem.