Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Odborná kvalifikace absolventů pedagogického lycea
 
Vzhledem ke změnám, které vyplývají ze zákona č. 198/2012 Sb., kterým se mění zákon
č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zaslalo MŠMT následující stanovisko k posuzování odborné kvalifikace absolventů pedagogického lycea, oboru vzdělání poskytující střední vzdělání s maturitou (dále jen pedagogické lyceum).
 
MŠMT považuje pedagogické lyceum za obor vzdělání s pedagogickým zaměřením ve smyslu ustanovení § 17 odst. 1 písm. e) a § 20 odst. 1 písm. e) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
 
Absolventi pedagogického lycea proto s účinností k 1. 9. 2012 získávají odbornou kvalifikaci:
a) pedagoga volného času podle § 17 odst. 1 písm. e) zákona č. 563/2004 Sb. a
b) asistenta pedagoga podle § 20 odst. 1 písm. e) zákona č. 563/2004 Sb.
 
Obor vzdělání pedagogické lyceum patří do skupiny oborů vzdělání obecně odborné přípravy zaměřené na pedagogiku. V rámcovém vzdělávacím programu pro pedagogické lyceum je vzdělávací oblasti „pedagogicko-psychologické vzdělávání“ vyhrazen dostatečný počet vyučovacích hodin; součástí výuky je nejen teoretická příprava, ale také praktická cvičení a odborná praxe v různých školách nebo zařízeních pro volný čas.
 
Absolventi pedagogického lycea jsou proto připraveni nejen k dalšímu vzdělávání na vysokých a vyšších odborných školách, ale získávají také předpoklady pro práci asistenta pedagoga a mohou se uplatnit i v oblasti volného času a zájmové činnosti jako pedagogové volného času.
Autor:  
Vložil/a: Jana Olbertová