Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Odborný seminář na téma osobní bezpečí na internetu proběhl ve Zlíně

​​Osobní bezpečí školní mládeže na internetu bylo tématem semináře, který dne 14. 4. 2016 ve Zlíně uspořádal Zlínský kraj. Zúčastnilo se jej více než sto pedagogů, školních metodiků prevence i dalších odborníků na primární prevenci rizikového chování.

​Internetová bezpečnost se zabývá nebezpečím kyberšikany, sexuálního zneužívání a vydírání na internetu, riziky komunikace s neznámými lidmi po síti, otázkou zabezpečování osobních údajů, bezpečnostními pravidly pro používání sociálních sítí apod.

„Otázka bezpečnosti mládeže na internetu nabývá v současné době té nejvyšší priority a školy by v ní měly hrát významnou úlohu. O tuto problematiku by se tak měli aktivně zajímat nejen metodici školní prevence, ale i mnohem širší okruh pedagogů. Proto pro ně organizujeme tyto semináře a hodláme v tom pokračovat i v budoucnu," uvedl radní Zlínského kraje pro školství, mládež a sport PaedDr. Petr Navrátil.

Na semináři představil metodik prevence Mgr. Jan Bartoněk projekt Univerzity Palackého v Olomouci nazvaný „E-Bezpečí". Ten je zaměřen na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a s ním souvisejícími fenomény. Na pracovníky projektu se s prosbou o pomoc či radu mohou obracet jak samotné děti, tak jejich rodiče a pedagogové. Více na www.e-bezpeci.cz.

Projektový manažer pro internetovou bezpečnost ze společnosti Seznam.cz Martin Kožíšek pak promluvil o problematice sociálního inženýrství páchaného na dětech. S příklady dobré praxe naopak přítomné seznámil Ing. Bc. Petr Suchomel ze Salesiánského klubu mládeže Zlín.​

Kromě pořádání vzdělávacích a osvětových seminářů vyvíjí Zlínský kraj v této oblasti i další aktivity. Účastní se například projektu Kraje pro bezpečný internet, který vznikl z iniciativy Asociace krajů České republiky. Jeho cílem je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. V rámci projektu již vznikl on-line kvíz a on-line kurzy jednak pro děti a rodiče, ale také pro pracovníky Policie ČR a sociální pracovníky.

 

Autor: Šárka Kostková
Vložil/a: Martina Němcová