Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Comenius Regio: Řízení kvality ve vzdělávání - inspirace z Bavorska
EU_flag_LLP_EN-01.jpg
Hostitelem byl Úřad ministerského zmocněnce pro střední školy ve východním Bavorsku - náš partner v tomto projektu. Ke společné aktivitě byli přizváni také zástupci místních partnerů, za Zlínský kraj to byli Mgr. Jana Dvořáčková a Mgr. Pavel Dlouhý z Gymnázia Zlín - Lesní čtvrť, Mgr. Ivana Nováčková a Mgr. Petr Pavlůsek z Integrované střední školy - COP a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí a dále Mgr. Ivo Suchý ze zlínského inspektorátu České školní inspekce.
 
Studijní návštěvu delegace ze Zlínského kraje otevřel třídenní intenzivní trénink na téma management kvality. Oba partneři se již na počátku projektu při plánování projektových aktivit shodli, že hlavním předpokladem úspěšného řízení kvality ve školách je kvalitní manažer - ředitel/ředitelka školy, případně další osoby ve vedení. Společně se zástupci bavorských středních škol jsme tedy byli proškoleni v mnoha aspektech efektivního vedení - od správného nastavení priorit až po profesionální komunikaci s kolegy. Nácvik komunikace zahrnoval například i sdělení pozitivní zpětné vazby, pochvaly kolegům či podřízeným - v české i německé kultuře dosti opomíjená složka řízení.
seminar1.jpg 
 
seminar2.jpg

seminar3.jpg

seminar4.jpg
seminar6.jpg
 
Po úspěšném absolvování tréninku jsme byli rozděleni na skupiny dle profesního zaměření a v těchto skupinách jsme mohli strávit půlden ve škole, na krajském úřadě či přímo v kanceláři Ministerského zmocněnce. Nově nabyté informace a postřehy jsme si pak navzájem sdělili v pátek během závěrečných prezentací. Co jsme zjistili?
  • v centru pozornosti stojí žák školy a jeho potřeby
  • hlavním předpokladem úspěchu je kvalitní vedení školy
  • žáci jsou podporováni v získání co nejvyššího stupně vzdělávání
  • jeden z ukazatelů kvality je úspěšnost žáků středních škol (i odborných) v dalším studiu na univerzitě
  • školní inspektoři kontrolují jak jednotlivé vyučovací předměty (kontrola testů, zda jsou pedagogy správně hodnoceny) tak ředitele školy
  • do procesu hodnocení ředitele jsou zahrnuti žáci školy, rodiče, nepedagogičtí pracovníci školy, starosta města a další
  • pedagogové ve výuce volí pomalejší tempo, nepřehlcují žáky fakty a více je vtahují do výuky
  • oproti českým středním školám je v bavorských školách méně materiálního vybavení
  • některé střední školy nyní pilotně zkoušejí implementovat nový systém řízení kvality s názvem QmbS
Příprava prezentací
 
prezentace.jpg

Během náročného pracovního programu jsme si našli čas na vzájemné představení našich regionů a toho nejlepšího z nich ať už potravinářských produktů, kulturního dědictví či přírodního bohatství. Neformální International evening, jak jsme akci nazvali, otevřel prostor pro plánování dalších aktivit v rámci projektu i mimo něj.
 
International evening
evening.jpg
evening2.jpg

evening4.jpg

Tento projekt je realizován v rámci evropského Programu celoživotního učení, který v České republice administruje Národní agentura pro evropské vzdělávací programy.
 
Bližší informace podá: Martina Navrátilová, Odbor školství, mládeže a sportu KÚ ZK, tel: 577 043 740, e-mail: martina.navratilova@kr-zlinsky.cz
 
Autor:  
Vložil/a: Martina Němcová