Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Sektorovou dohodou chce Zlínský kraj podnítit zájem o studium obuvnických oborů
Regionální sektorovou dohodu pro Zlínský kraj v oblasti textilního, oděvního, kožedělného a obuvnického průmyslu podepsali 23. září ve Zlíně hejtman Jiří Čunek a radní pro školství Petr Gazdík se strategickými partnery, kteří se zavázali, že budou svou autoritou působit k navázání úzké spolupráce středních škol a zaměstnavatelů tak, aby vzdělávací programy byly co nejlépe využitelné pro podniky tradičního obuvnického průmyslu ve Zlínském kraji a v souvisejících odvětvích.

Mezi strategickými partnery jsou kromě Zlínského kraje také Česká obuvnická a kožedělná asociace, Krajská hospodářská komora, Krajská pobočka Úřadu práce ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu.
„Naším zájmem je především probudit u žáků zájem o ševcovinu, která je ve Zlínském kraji tradičním oborem a po překonání složitého období transformace zůstává obuvnický průmysl velmi perspektivním odvětvím. Díky podpoře Zlínského kraje se podařilo zachovat kontinuitu odborného vzdělávání v tomto oboru, což se ukazuje jako prozíravý krok v současné době, kdy obuvnické firmy volají po mladých šikovných ševcích," řekl radní pro školství Petr Gazdík.

Zájem žáků základních škol o obuvnické a související obory byl v minulých desetiletích velmi oslaben kvůli restrukturalizaci průmyslu, který ztratil významnou část svých výrobních kapacit a musel prokázat velkou odolnost v procesu globalizace a stabilizovat svoji pozici. Období asijské expanze na český trh ještě umocnilo tento vývoj. Přesto však za posledních 25 let vznikla ve Zlínským kraji řada menších a středních firem, které jsou úspěšné na domácím i zahraničním trhu a nutně potřebují kvalifikované zaměstnance.

„Je nutné prosadit zavedení odborného vzdělávání žáků s prvky duálního systému v oborech zakončených výučním listem s vysokým podílem výrobní praxe ve firmách. Chceme podnítit vznik nových vzdělávacích programů podle aktuálních potřeb textilních, obuvnických a kožedělných firem, ve kterých jsou uplatňovány moderní technologie," uvedl radní Petr Gazdík.
Sektorová dohoda obsahuje plán konkrétních opatření, které mají přispět k navázání úzké spolupráce středních škol a zaměstnavatelů a ke zvýšení zájmu o studium obuvnických a souvisejících oborů.


Zdroj: Zlínský kraj

Foto: Jiří Balát

Autor: Helena Mráčková
Vložil/a: Jana Cenková