Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Ředitelé škol se dozvěděli podrobnosti o souvislostech mezi 17. listopadem 1939 a 17. listopadem 1989

O smutných studentských událostech, k nimž došlo 17. listopadu 1939, kdy byly uzavřeny české vysoké školy, a do koncentračního tábora v Sachsenhausenu bylo odvlečeno 1 222 studentů a pro výstrahu popraveno 9 mladých lidí, přednášel ředitelům krajských škol univerzitní profesor Jozef Leikert v rámci vzdělávacího cyklu, který pro ředitele krajských škol pravidelně organizuje Zlínský kraj.

„Přednášku pana profesora Leikerta jsme načasovali do termínu, kdy si v celé zemi připomínáme 30. výročí událostí v listopadu 1989. Je však třeba mít na zřeteli, že tyto události mají úzkou souvislost s Mezinárodním dnem studenstva, který je ve světě slaven na počest obětí z řad českých studentů a jako připomenutí Hitlerovy snahy zlikvidovat českou inteligenci uzavřením českých vysokých škol v roce 1939,“ upozornil krajský radní pro školství Petr Gazdík. „Pan profesor Jozef Leikert se dlouhodobě zabývá studiem událostí z roku 1939 a také se se studenty zúčastnil dění v Praze v listopadu 1989. Je člověkem, který o těchto historických skutečnostech ví opravdu mnoho, proto chceme, aby našim pedagogům předal své poznatky a potažmo, aby studenti našich škol znali věci v pravdivých souvislostech,“ dodal radní Petr Gazdík.

Jozef Leikert (1955), který v současné době působí na Univerzitě Komenského v Bratislavě, je vedle pedagogické praxe také básník a spisovatel – stojí coby předseda v čele Klubu spisovatelů literatury faktu na Slovensku; jako literát byl vícekrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

„To, že Němci zavřeli české vysoké školy, bylo promyšlené: mysleli si, že český národ nebude potřebovat inteligenci, Čechům měla stačit německá inteligence. Nikdy předtím se nikde na světě nestalo, že by někdo zavřel vysoké školy, ani pro Hitlera to nebylo jednoduché – čekal, jak na to bude reagovat svět,“ řekl profesor Leikert ve své přednášce. Vzpomenul dva studenty, kteří byli postřeleni při studentských demonstracích 28. října 1939: Jana Opletala a Václava Sedláčka, jenž vzápětí po zranění zemřel. Když se konalo poslední rozloučení s medikem Janem Opletalem, na pražský Albertov přišlo mnoho lidí. Do davu vjel kabriloet jako provokace nacistů. Studenti na to reagovali bouřlivými protesty a jako odveta Němců byly 17. listopadu 1939 zavřeny vysoké školy a přepadeny vysokoškolské koleje. „Studenti byli odvlečeni do koncentráku, někteří to nevydrželi, ale bylo hodně mladých a zdravých, kteří přežili. Studenti měli mezi sebou velkou soudržnost: byli mezi nimi medici, technici, umělci – uměli se navzájem léčit i psychicky podržet. Studenti vnášeli do koncentračního tábora Sachsenhausen velkého ducha pomoci. Mrzí mě, že Češi na tento námět nenatočili film, je to velmi silné téma. A je obrovská hanba, že 17. listopad – jediný mezinárodní svátek českého původu - Mezinárodní den studentstva – je slaven v cizině, ale ne doma, kde vznikl,“ řekl ve své prezentaci mimo jiné profesor Leikert. Také podotkl, že Mezinárodní den studentstva byl založen v roce 1941 v Londýně těmi studenty, kteří měli to štěstí, že v osudových dnech německých provokací nebyli na pražských kolejích, a tudíž nebyli posláni do koncentračního tábora.

Profesor Leikert bude 21. listopadu v 17:00 hostem Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, kde vystoupí v pořadu věnovanému uvedení jeho básnické sbírky Šepot kroků.

Zdroj: Zlínský kraj


Autor: Helena Mráčková
Vložil/a: Jana Cenková