Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kraj ocenil úspěšné žákyně a žáky a zároveň tři hochy, kteří pomohli k záchraně života

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně s radním pro školství Petrem Gazdíkem a dalšími členy krajské rady dne 6. 6. ve zlínské Baťově vile přivítali a ocenili žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky, kteří v období od dubna 2017 do dubna letošního roku dosáhli mimořádných úspěchů v mimoškolní činnosti nebo našli odvahu k výjimečnému činu.

Oceněno bylo 11 jednotlivců a jeden kolektiv – florbalové družstvo chlapců Základní školy Uherský Brod – Pod Vinohrady.

Kromě vynikajících výsledků v uměleckých, sportovních i tanečních soutěžích či v odborných olympiádách, kde žáci vzorně reprezentovali Zlínský kraj, byli za mimořádný čin vyznamenáni také tři kamarádi: Marek Mozga, Ondřej Trněný a Dominik Beran, kteří pomohli k záchraně lidského života:

Po výšlapu do přírody odpočívali na lavičce u kapličky blízko Zdounek. Náhle uslyšeli svištění pneumatik a zahlédli, jak vzduchem letí auto a přetáčí se. Neváhali, okamžitě běželi k místu nehody a současně volali záchranku. Zjistili, že mladý řidič dostal smyk a skončil mimo vozovku, uvězněný ve zničeném autě. Zastavili projíždějící auto, s pomocí dalších dvou mužů zraněného opatrně vyprostili z vozu a uklidňovali ho, až do příjezdu sanitky.

Pamětní listy, medaile, drobné dárky a především gratulace a slova uznání od zástupců Zlínského kraje si odnesli:

Florbalové družstvo chlapců Základní školy Uherský Brod – Pod Vinohrady (mimořádný sportovní výsledek: popáté za sebou zvítězili v republikovém finále ZŠ ČR ve florbalu a získali titul nejlepšího školního družstva ČR v nejprestižnější kategorii starších žáků Sportovní ligy ZŠ „Pohár Ministra“).

Max Gogola – Gymnázium Uherské Hradiště (dosáhl 1. místa v celostátní olympiádě z dějepisu, a proto byl nominován na cenu Nadačního fondu J. Heyrovského, tuto cenu následně získal. Aby se mohl nadále odborně rozvíjet, byla mu nabídnuta stáž v Historickém ústavu Akademie věd v Praze, kde zpracovává odborné téma Napoleonské války a Rusko).

Aimee Zia Hasan – Základní umělecká škola Zlín (je žákyní výtvarného, hudebního a literárně-dramatického oboru. Pravidelně účinkuje na velkých akcích ZUŠ Zlín – např. moderovala festival ZUŠKA?ZUŠKA!. Vyhrála konkurz do Slováckého divadla na hlavní roli v inscenaci Alenka v říši divů a za zrcadlem režiséra J. A. Pitínského).

Martin Krčma – Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště (Martin studuje obor Elektronika a ve volném čase staví a programuje roboty a účastní se soutěží s touto tematikou. Vyhrál např. ROBOTIX 2018 v Přerově, Kybernetický pětiboj na Technické univerzitě Ostrava a další, úspěšný je i na poli mezinárodním).

Michaela Kurtinová – Základní škola Slušovice (výborné celostátní i mezinárodní výsledky na soutěžích sportovního aerobiku. V květnu 2017 získala 1. místo na Mistrovství Evropy v Karlových Varech a v říjnu 2017 vybojovala 3. místo na Mistrovství světa v Holandsku. Díky svým sportovním úspěchům byla nominována v anketě Nejúspěšnější sportovec Zlínského kraje 2017 v kategorii Cena občanů Zlínského kraje).

Oliver Los Chovanec – Základní škola Zlín (s taneční partnerkou se věnují standardním a latinsko-americkým tancům. Dosáhli řady významných úspěchů: na mistrovství ČR ve standardních tancích získali titul druhého vicemistra a zaznamenali velké mezinárodní úspěchy - 1. až 3. místa na soutěžích v Itálii, Polsku, Maďarsku. Největším triumfem je prvenství v evropském žebříčku Dance Sport Europe, kterému vévodí již několik měsíců).

Natálie Pospíšilíková – Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště (studuje obor Modelářství a návrhářství oděvů. Se svou kolekcí modelů na téma "Tělo" získala v celostátní prestižní soutěži uměleckých škol Student design 2018 první místo - Grand Prix a cenu Asociace výtvarných škol. Ve své tvorbě se studentka inspirovala svalovinou, tkáněmi a ženskou siluetou. V modelech je použit alternativní materiál - kord a náročné řešení modelace střihu).

Alexandr Skalský – Gymnázium J. A. Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod (úspěšně se zúčastnil řady různých olympiád z oblasti matematiky a logiky. Skvělých výsledků dosahuje ve stolní hře šachy - reprezentoval ČR na Mistrovství světa v ruském Chanty-Mansijsku, v dubnu 2017 obsadil 2. místo v kategorii do 16 let na Mistrovství ČR v rapid šachu, v březnu 2018 získal 2. místo na Mistrovství ČR v šachu a tím se kvalifikoval na Mistrovství Evropy, které se uskuteční v srpnu 2018 v Lotyšsku).

Josef Tomeček – Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín (v letech 2016 až 2018 úspěšně reprezentoval Zlínský kraj i republiku na mezinárodních chemických olympiádách v Tbilisi, Bangkoku a Praze, kde vždy soutěžil se soupeři o kategorii starší. Spolupracuje s Ústavem chemie na Fakultě technologické UTB Zlín, kde absolvoval dlouhodobé stáže a je členem týmu studentů doktorandského studia. V květnu letošního roku získal cenu Učené společnosti České republiky. Ocenění mu bylo uděleno na Univerzitě Karlově za studii v chemii „Příprava nových ligandů na bázi adamantanu a studium jejich supramolekulárního chování vůči beta-cyklodextrinu a cucurbit7urilu“ v kategorii středoškolských studentů. Ceny Učené společnosti České republiky se udělují za významný výsledek tvůrčí práce v badatelském nebo cíleném výzkumu).

Marek Mozga – Střední škola – Centrum odborné přípravy, Ondřej Trněný – Střední odborná škola požární ochrany a Vyšší odborná škola požární ochrany a Dominik Beran – Střední lesnická škola Hranice(mimořádný čin – záchrana lidského života).

Slavnostní ocenění uspořádali pracovníci Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje ve spolupráci se Střední školou hotelovou (příprava rautu), dále se Základní uměleckou školou Zlín (hudební program) a Střední uměleckoprůmyslovou školou Uherské Hradiště (grafické zpracování bulletinu s medailonky oceněných).


        Foto: Jiří Balát

Autor: Helena Mráčková
Vložil/a: Jana Cenková