Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Ekonom Radek Špicar debatoval v Kroměříži s řediteli škol
Další z cyklu odborných přednášek spojených s besedami na aktuální téma uspořádal ve čtvrtek 19. září pro ředitele krajem zřizovaných škol Zlínský kraj. Hostem přednášky, která se uskutečnila na kroměřížském gymnáziu, tentokrát byl uznávaný odborník na ekonomiku Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR a bývalý obchodní ředitel automobilky Škoda. 

Tématem jeho přednášky byl vliv školství a vzdělávacího systému na to, jak bude v budoucnu vypadat česká ekonomika a také postavení české ekonomiky v Evropské unii.

„Smyslem těchto přednášek je představit osobnosti, které ředitelům škol poskytnou jednak náměty a podklady k diskuzi a také určitý nadhled, který pak ředitelé mohou přenášet do svých učebních plánů na školách, do školního vzdělávacího programu či do diskuze s učiteli, a posunout tak svoji školu někam dál. Naší snahou tedy je, aby výuka odpovídala 21. století, abychom neustrnuli a aby naše krajské školství pokračovalo v dalším rozvoji, protože už dnes máme po Praze druhé nejlepší školství v České republice," uvedl radní Zlínského kraje pro oblast školství Petr Gazdík. Kromě něj si přednášku Radka Špicara nenechali ujít ani hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a jeho náměstci Jiří Sukop a Josef Zicha.

Radek Špicar během svého vystoupení pohovořil o tom, co dělat, aby Česká republika nebyla jen levnou „montovnou" Evropy, ale aby stavěla na vzdělání, a jak k tomu mohou pomoci právě ředitelé škol. Podle něj bude v budoucnu hrát u absolventů odborných škol stále větší roli jejich schopnost orientace ve více oborech, než jen úzká specializace na jeden určitý obor. Budoucnost tedy patří polytechnickému vzdělávání. Nezbytná je také spolupráce a především aktivní komunikace mezi středními školami a soukromým sektorem. Školy by měly mít dobrý přehled o tom, o jaké absolventy je na trhu práce zájem a tomu přizpůsobovat své učební obory. Důležité podle Radka Špicara také je, aby se do kontaktu s řemeslem dostali už žáci na základních školách. V této souvislosti proto vyzdvihl nový dotační program Zlínského kraje, v němž si mohou základní školy zažádat o peníze na moderní vybavení svých dílen.


Zdroj: Zlínský kraj

Autor: Jan Vandík
Vložil/a: Jana Cenková