Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
TOP10 životních situací
Tisk řešení
Na začátek
Řešení
​Nezůstavejte v tom sami a běžte za rodiči. Řekněte jim zcela otevřeně a upřímně, co jste se právě dozvěděl/a a ptejte se jich na všechno, co Vás ze své minulosti zajímá. Oni Vás mají rádi a vy je. Je možné, že konečně Vaše konrétní otázka prolomí tabu, které u Vašich rodičů přetrvávalo a budete si moci vše řádně vysvětlit. Možná se to neobejde bez výčitek, bez pláče a bez "zvýšeného" hlasu, ale to je v takových situacích naprosto pochopitelné. Pokud však nebudete schopen/na s rodiči hovořit, neváhejte požádat o pomoc a o radu psychologa, který se oblastí náhradní rodinné péče zabývá a má v ní bohaté zkušenosti.


Zcela jistě prožíváte šok. Po celou dobu, co žijete se svými rodiči jste na nic podobného nepomyslel/a. A ještě k tomu všemu se dozvídáte takovou infomaci zcela náhodou (od cizích lidí; z dokumentů, které jste našel/la; ) Napadá Vás spousta otázek: proč mi to rodiče neřekli? Kdo jsou moji praví rodiče? Kde jsou? Proč mě nechtěli? A spousta dalších a dalších otazníků...Nenechávajte si otázky pro sebe, ale zcela určitě běžte za rodiči a svěřte se jim s tím, co jste se dozvěděl/a a ptejte se jich. K tomu, aby Vám rodiče tuto, pro Vás zcela zásadní informaci nesdělili, je jistě vedly nějaké důvody (obavy, že Vás zraní, ztratí, že to pro Vás není důležité aj.). Určitě bude dobré, pokud si všechno v klidu vyříkáte než si vše držet v sobě.

Nový občanský zákoník platný od roku 2014 dává osvojitelům povinnost, aby dítěti, které osvojili, nejpozději do zahájení školní docházky sdělili informace o osvojení.

Zpět