Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
TOP10 životních situací
Tisk řešení
Na začátek
Skrýt strom ŽSSnaha o dobré mezigenerační soužití má smysl
​Psycholog Jeroným Klimeš to před časem v denním tisku vyjádřil takto: "Rozpad vícegeneračních rodin působí na společnost negativně. Blahobyt vede k tomu, že jeden druhého prakticky už k ničemu nepotřebujeme. Na jednu stranu jsme šťastni, že jsme nezávislí, na druhou stranu jen těžko snášíme chronickou izolaci, do níž nás moderní svět bez ohledu na náš věk vhání. Z tohoto trendu nevede ven jiná cesta, než že budeme systematicky a dlouhodobě olamovat hroty drobných mezigeneračních rozmíšek, které přináší život. Vyvarujme se blbých vtipů na účet tchýní. Prarodiče byli odnepaměti se svými vnoučaty svázáni a vzájemně se velmi potřebují. Domovy důchodců a jesle popírají základní potřeby obou těchto skupin."

K nejčastěji zmiňovanému mezigeneračnímu přínosu patří, že prarodiče dopřávají vnoučatům uvolněné chvíle. Babičky a dědové nejsou už svázáni onou bezprostřední nervozitou, spojenou se zodpovědností za výchovu ("Vnoučata nevychováváme, vnoučata si užíváme!") a také mívají to, co rodičům chybí - nadhled, trpělivost a čas. Kromě toho zprostředkovávají kontinuitu se starými časy. Vnoučata ráda a se zaujetím naslouchají, jak se žilo dříve, a objevují přitom i svou vlastní historii a kořeny, z nichž pocházejí. Prarodiče a vnoučata mají k sobě tak blízko nejspíš i proto, že dětství se stáří v mnohém podobá. Nepotřebuje přetvářku, nikam nespěchá, může různé činnosti vykonávat z čiré radosti a vše si skutečně prožít a vychutnat.

V neposlední řadě jsou prarodiče i důležití důvěrníci, kteří dětem pomáhají zpracovat a rozptýlit případné problémy v soužití s rodiči nebo sourozenci. Pokud v rodině dojde k vážnému problému (k nejčastějším dnes patří rozvod rodičů), bývají prarodiče první, kdo přichází na pomoc, většinou prostě proto, že mají k svým dětem i vnoučatům hluboký vztah a považují to za svou morální povinnost. Řada studií ukazuje, že i v dnešní době, když se v rodině děje něco neblahého, co by mohlo ohrozit budoucnost dítěte, bývají prarodiče první podanou rukou, která aktivně a účinně pomáhá i zachraňuje.

ZPĚT

Zpět