Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
TOP10 životních situací
Přítel/kyně na mě strašně žárlí
Oblast: Rodina a vztahy
Související situace:
ZAČÍT ŘEŠIT
Informační úvod

​Jak je to vlastně se žárlivostí? Je kořením lásky, jak se někdy říká, nebo ji naopak spolehlivě vede do záhuby?

„Šmíruji tě, protože tě miluji!" „Kontroluji tě, protože mi na tobě záleží!" Už jste tohle někdy slyšeli? Nebo: „Kdo nežárlí, nemiluje!"
Podle psychologů je žárlivost nejdestruktivnějším citem, který má na svědomí řadu nejtěžších zločinů včetně únosů a vražd. Žárlivost obvykle vzplane takovou silou, že dokáže potlačit rozumné uvažování. Nikdo zatím nedokázal přesně definovat jak vzniká. Je to dáno tím, že se jedná o velice složitý cit, který zahrnuje mnoho pocitů – strach z opuštěnosti a ze ztráty milované bytosti, lítost, zlost, silný pocit zrady, ale také závist a pocit ponížení a ublíženosti.
Žárlivost je typická pro neurotiky a citově nestabilní lidi, kteří mají sklon i k dalším negativním pocitům a stavům, jako je zlost, úzkost a deprese.
Vliv mohou mít i takové faktory, jako je nevyrovnanost vztahu členů dvojice, ať už jde o intelektuální úroveň, velké věkové rozdíly nebo o to, jak partneři vypadají. Méně pohledný parter, ať jde o muže nebo o ženu, se velice snadno dostane do citově nejisté pozice a žárlivost je na světě. Člověk se začne chovat tak, že místo aby si milovanou bytost udržel, ji naopak odradí a ztratí.
Podle některých psychologů může žárlivost někdy působit i kladně, pokud se projevuje umírněně. Partnerovi se tak dává najevo, že o něj ten druhý stojí. To je dobré zejména v počátcích vztahu. Chceme-li však považovat žárlivost za koření lásky, pak jen tu, která je aplikována s největší opatrností.

Orgány veřejné správy podílející se na řešení životní situace
Orgány VS rozhodující: ,
Orgány VS vyjadřující: ,
Orgány VS podávající informace: ,
Zveřejněno web: ,