Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
TOP10 životních situací
Jak navázat kontakt, když se mi líbí
Oblast: Rodina a vztahy
Související situace: Mám trému, stydím se
Chci si správně vybrat životního partnera
Chci se seznámit přes internet
ZAČÍT ŘEŠIT
Informační úvod

​Líbí se vám kluk/holka a vy nevíte, jak začít.. To není žádná neobvyklá situace, pokud nejste ostřílený lamač dívčích srdcí či lamačka srdcí mužských. Chvíle od spatření žádoucího objektu, přání navázat s ním kontakt a skutečné navázání kontaktu vám může připadat jako neřešitelný problém.

Co rozhoduje o tom, že nás protějšek zaujme, líbí se nám a toužíme po bližším kontaktu?

Způsob a kritéria, jimiž se jedinec řídí při výběru partnera, jsou individuální záležitostí. Tento proces často nejsme schopni ovlivnit, ani do něho zasahovat. Zaujmout nás může partner podobný charakterově, ze stejného sociokulturního prostředí, s podobným vzděláním, vkusem, koníčky, nebo naopak partner v různé míře rozdílný.
Říká se, že protiklady se přitahují. Pokud toužíme po partnerovi, který by byl naším opakem, a se kterým bychom se výborně doplňovali, je dobré brát všechno s mírou. Bez společných pohledů na život, společných zájmů, témat je totiž tvorba a udržování vztahu téměř nemožné.

Ukázalo se, že počáteční přitažlivost mezi potenciálními partnery s odlišnými charakteristikami se vyvine v dlouhodobý stav méně často než mezi partnery podobnými. Některé vlastnosti, které jsou v počátku vztahu vnímány jako atraktivní, se mohou zprotivit a můžeme je začít považovat za negativní. Každá ze zmíněných strategií s sebou nese výhody i nevýhody. V některých znacích upřednostňujeme u partnerů podobnost (např. stejné náboženské vyznání), zatímco v jiné oblasti zase preferujeme rysy, které doplňují naše vlastní (temperamentní člověk hledá klidného partnera).

Na co se při výběru partnera zaměřujeme?

Ženy se zaměřují jak na fyzickou přitažlivost, ale i na povahové rysy, chování, společenské postavení, způsoby řešení problémových situací. Důležitým faktorem ovlivňujícím atraktivitu jsou také ambice a s tím související potenciál příjmů. Muži u žen preferují fyzickou stránku, vzhled, přitažlivost. Vzdělání ani životní zkušenosti nehrají pro muže prvořadou roli.
Orgány veřejné správy podílející se na řešení životní situace
Orgány VS rozhodující: ,
Orgány VS vyjadřující: ,
Orgány VS podávající informace: ,
Zveřejněno web: ,