Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
TOP10 životních situací
Ukradli mi kolo
Oblast: Občansko-právní
Související situace: Chci něco pojistit
ZAČÍT ŘEŠIT
Informační úvod

Každý rok jsou v Česku odcizeny stovky až tisíce jízdních kol, nejčastěji na veřejných místech, a to prakticky v každou denní dobu. Zámek ani dobře viditelná místa, kde se neustále pohybují lidé, nejsou zárukou toho, že o kolo nepřijdete. Zmizení jízdního kola je totiž otázkou vteřin.
Rysem krádeží jízdních kol je jejich sezónnost. Na jaře a během letní sezóny se logicky kola kradou více. Specializované skupiny zlodějů si vytipovávají velké cyklistické akce, kde se pohybuje hodně lidí s velkým množstvím kol (mnohdy poměrně drahých) a je snadnější nepozorovaně některé ukrást. Stačí jen drobná nepozornost majitele a nedokonalé zabezpečení (například neuzamčený střešní nosič).
Jedním z fíglů, s nímž se už pár cyklistů setkalo, je zdánlivý zájem kupce o koupi kola na inzerát. Kupec přijede s tím, že si chce kolo vyzkoušet a prostě odjede pryč. Proto si vždy určete místo setkání vy, nejlépe kde to dobře znáte. Než dáte kolo z ruky, požádejte kupce o peníze nebo jinou zálohu.
Největším rizikem je nechat kolo jen tak volně opřené o zeď, lavičku, sloup veřejného osvětlení či jiný objekt bez využití bezpečnostního zámku nebo jiného zabezpečovacího prvku. Takové kolo je velkým lákadlem pro zloděje, protože jej stačí pouze vzít a odvézt.

Důkladné zabezpečení jízdních kol je přitom prakticky jedinou zbraní proti zlodějům. Skutečně se vyplácí kolo zamykat a mít jej pokud možno stále na očích. Pokud z nějakého důvodu toto nelze, můžete zloději krádež ztížit například odmontováním sedla a nastavením převodů na nejnižší rychlostní stupeň, aby se nemohl rychle rozjet a zmizet.

Související legislativa

Užitečné odkazy

Orgány veřejné správy podílející se na řešení životní situace
Orgány VS rozhodující: ,
Orgány VS vyjadřující: ,
Orgány VS podávající informace: ,
Zveřejněno web: ,