Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
TOP10 životních situací
Chci pracovat v zahraničí
Oblast: Občansko-právní
Související situace:
ZAČÍT ŘEŠIT
Informační úvod
Chtít pracovat v zahraničí je určitě výborné rozhodnutí. Po skončení střední školy nebo během studia na vysoké je pro to ta nejlepší doba, protože nemáte ještě tolik závazků a povinností, které by vás držely doma, máte chuť poznávat zajímavá místa, nové věci, lidi a jejich způsob života. Proto je právě teď ten správný čas vyrazit za hranice a naučit se něco nového, zdokonalit se v cizím jazyce a nasbírat zkušenosti, které se vám později budou určitě hodit. Zkrátka, Váš zahraniční pracovní pobyt bude ve Vašem budoucím, nejen profesním, životě nespornou výhodou, která se bude navíc výborně vyjímat ve Vašem životopisu.
 
Při hledání práce v cizině máte několik možností - můžete se spolehnout zcela sami na sebe a vyřídit si vše od nalezení práce přes ubytování až po daně. Zejména členské země Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarsko jsou pro tento způsob vhodné, protože nekladou občanům České republiky téměř žádné překážky a ucházet se o práci v těchto zemích můžete úplně stejně jako občané těchto zemí. Evropská unie v těchto zemích podporuje pracovní mobilitu a proto vytvořila síť EURES (Evropské služby zaměstnanosti), která má občanům členských států (tedy nám) pomoci při vyhledání zaměstnání a v dalších záležitostech spojených s odjezdem za prací do zahraničí. Poradce EURES najdete na úřadech práce v krajských městech. Jejich služby jsou zdarma.
 
V jiných zemích, které nejsou členy EU/EHP nebo nejde o Švýcarsko, již režim není tak uvolněný a bude nutné vyřídit si před samotným nástupem do práce pracovní povolení. Proces vedoucí k získání pracovního povoleních je v těchto zemích různě dlouhý a náročný a není vždy jisté, že budete úspěšní. Aby měli mladí lidé možnost se do těchto zemí vůbec podívat a nalézt zde nějaké uplatnění, tamější vlády nabízejí pro zájmce různé kulturní či pracovní programy a pobyty, stáže, au-pair pobyty nebo dobrovolnické pracovní programy. Některé z takovýchto programů vyřizují specializované agentury, na jiné můžete vyjet samostatně.
 
Třetí možností, pokud se necítíte na to hledat práci sami, je svěřit se do rukou pracovní agentury, která vše vyřídí za Vás. Při výběru agentury a při jednání s ní  je vždy potřeba dodržovat alespoň základní bezpečnostní pravidla. Důležité je předem si zjistit, zda je agentura seriózní. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vede seznam agentur, které mají ke své činnosti povolení. Toto povolení samo o sobě není zárukou, ale dává Vám jistotu, že agentura musela pro jeho získání nastavit alespoň nějaké standardy kvality. Můžete také prohledat internet a zjistit, kolik klientů služby dané agentury již využilo a jaké s nimi mají zkušenosti, můžete se poptat mezi známými.
 
Orgány veřejné správy podílející se na řešení životní situace
Orgány VS rozhodující: ,
Orgány VS vyjadřující: ,
Orgány VS podávající informace: ,
Zveřejněno web: Úřad práce ,