Krajská hospodářská komora připravila reportáž o úspěšných ženách v technických profesích

17. srpen 2021
Osobnostní a sociální výchova
Autor/ka článku: Centrum kariérového poradenství ZK
Krajská hospodářská komora připravila reportáž o úspěšných ženách v technických profesích

Technické profese nejsou u dívek při výběru oboru studia na prvním místě. Jako možná příčina nízkého zastoupení dívek ve STEM oborech, tedy ve vědě, technologiích, strojírenství a matematice, se ukazují obecně přetrvávající stereotypy ohledně vhodnosti tohoto oboru pro dívky.

Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných osob v oblasti přírodovědných a technických oborů. Na území Zlínského kraje jsou firmy, které nabízejí široké možnosti uplatnění ve STEM profesích, a to samozřejmě i ženám. Pobídka dívek k jejich participaci na studiu STEM oborů se jeví jako správná. Krajská hospodářská komora Zlínského kraje společně se Zlínským krajem proto připravuje akci s názvem „Girls day“, jejímž cílem je představit ženy, které v technických oborech úspěšně působí.

V pátek 14. května 2021 byly natočeny medailonky několika úspěšných žen, které mohou na dívky působit jako role models – vzory, které sdílejí svůj osobní příběh a cestu k danému oboru. Představí se například softwarové inženýrky, vedoucí laboratoře nebo manažerka kvality.

„Naším záměrem je inspirovat studentky, aby se nebály technických profesí. Těm, které ještě nejsou rozhodnuty o své profesní dráze, chceme ukázat možnou cestu,“ sdělila ředitelka hospodářské komory Iveta Táborská.

Videoreportáž je adresována všem žákyním gymnázií i středních škol ve Zlínském kraji. Následně budou pozvány na diskuse se ženami „role models“, se zástupci vysokých škol i organizací podporujících genderovou rovnost.

Celá akce je realizována v rámci projektu „Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II“ a je spolufinancována z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. S ohledem na současnou epidemiologickou situaci je letošní „Girls day“ jiný – distanční.

Reportáž můžete vidět na YouTube kanálu Krajské hospodářské komory ve Zlíně.