Krajská knihovna F. Bartoše spouští od 16. února výdejní okénka

16. únor 2021
Aktuality
Autor/ka článku: Gabriela Winklerová
Krajská knihovna F. Bartoše spouští od 16. února výdejní okénka

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně bude od úterý 16. února 2021 poskytovat své služby prostřednictvím výdejních míst pro vyzvedávání rezervací a online objednávek a pro vracení dokumentů.

Výdejní místa otevřou vedle ústřední knihovny i obvodní knihovny na Dílech a Jižních Svazích a také všechny pobočky ve své běžné provozní době. (Pouze knihovna v Malenovicích zůstává uzavřena z důvodu rekonstrukce). V ústřední knihovně bude v provozu výdejní místo ve 2. podlaží. Čtenáři mohou v ústřední knihovně vracet veškeré půjčené dokumenty, tedy i ty, které byly zapůjčeny v obvodních knihovnách a pobočkách.

Funkce objednávek bude spuštěna v úterý 16. února ráno. Čtenáři si objednávku zadají z pohodlí domova prostřednictvím elektronického katalogu a do knihovny se vydají až poté, co obdrží oznámení, že je jejich výpůjčka připravena. Dokumenty si pak lze vyzvednou do 7 dnů na výdejním místě. Vyřízení objednávek a rezervací je zpoplatněno dle ceníku 10 Kč za každý titul. Na pobočkách si lze knihy předem objednat e-mailem.

Objednávka je standardně zpoplatněna i v běžném provozu stejnou částkou, která je řádně kalkulována a pokrývá náklady na tuto službu (práce knihovníka, náklady na odeslání upozornění, tisk). Objednávky jsou zpoplatněny nejen z ekonomických důvodů, ale také z regulačních důvodů, aby nedošlo k rizikové epidemické situaci kvůli zahlcení místa pro výdej a vracení,“ vysvětluje ředitel knihovny Jan Kaňka.

 „Výpůjční doba všech výpůjček bude automaticky prodloužena o dobu uzavření knihovny. Vypůjčené knihy je třeba vrátit nejpozději do 8. března 2021, do té doby nebudeme výpůjčky upomínat,“ upřesňuje Dagmar Marušáková, vedoucí oddělení služeb krajské knihovny. Čtenáři si mohou ověřit ve svém čtenářském kontě nebo přímo v knihovně, zda je možné výpůjční lhůtu ještě prodloužit. 

I dosud neregistrovaní čtenáři si mohou objednat dokumenty, a to po provedení předregistrace online.

Registrovaní čtenáři mohou i nadále využívat online služby knihovny jako eVýpůjčky, přístup do řady databází (kfbz.cz/online) nebo Národní digitální knihovny – Covid, který byl prodloužen do konce června 2021, případně službu Zásilka.

Pokud čtenářům vypršela platnost registrace během uzavření knihovny, lze si ji jednoduše obnovit online prostřednictvím čtenářského konta, a to zaplacením registračního poplatku online kartou nebo převodem přes platební bránu.

Aktuální informace o provozu knihovny zájemci naleznou na webu knihovny kfbz.cz, případně na Facebooku @zlinknihovna. K dispozici je čtenářům také chat na webu nebo telefonní linka na čísle 573 032 400.