Když se spojí škola s firmou, může vzniknout zajímavý festival pro děti a rodiče

20. září 2022
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Soňa Patočková
Když se spojí škola s firmou, může vzniknout zajímavý festival pro děti a rodiče

Po úspěšném loňském ročníku se Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město a nadační fond Řemeslo pomáhá rozhodli v činnosti pokračovat a připravit další ročník festivalu stavebních řemesel “Stavíme budoucnost, aneb inspirujeme se přírodou”.  Navázali jsme tak na událost, která má smysl zejména pro naši budoucí generaci. Už jen fakt, že dorazilo na 1000 návštěvníků i v nepříznivém počasí mluví za vše.

„Spojení dětí, studentů a profesionálů z praxe nám dává čím dál větší smysl. Vytvořili jsme proto celistvý obraz stavebních oborů, profesí a technologií, přivedli jsme na jedno místo ty nejlepší z nejlepších, profesionály stavaře, pedagogy a studenty a k tomu ještě děti, které teprve o své budoucnosti budou rozhodovat spolu s rodiči. Navštívit nás přišla také celá řada řemeslníků a zástupců stavebních firem s rodinami a užili si tak príma den v naší společnosti,“ řekla Petra Benešová, zástupkyně NF Řemeslo pomáhá.

Během celého dne si děti s rodiči mohly vyzkoušet hned několik profesí, vyrobit si spoustu věcí a dokonce postavit dům, položit střechu a sednout si za opravdový bagr. U stanovišť s odborníky na fasády, omítky a barvy se to hemžilo malými mistry výtvarníky, na jednom ze stanovišť vznikaly krásné mozaiky. U pracovních stolů učňů truhlářů a kovoobráběčů ze Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město vzniklo více jak 200 ptačích budek, u profíků v oblasti elektro nářadí se vrtalo, řezalo a zpracovávalo dřevo, výsledkem byly malé věšáčky do dětských pokojíčků.

Zeptali jsme se několika rodičů co si o akci myslí: „opravdu skvělá akce, jak pro malé, tak pro věčně otrávené puberťáky, které jsme nejdřív nemohli dostat dovnitř….a nakonec nechtěli odejít! Díky!“

„Bylo to super!…synek si u vás postavil barák….vyrobil si tabulku, vyzkoušel si fasádní barvy, na chvíli se z něho stál pokrývač a má bagristické zkoušky….  …díky…bylo to super…“

V kreativních dílnách se z účastníků stávali designéři a odměna za jejich práci na všechny čekala v opravdovém trezoru. Získat k němu kód nebylo jednoduché, strážily jej 2 ježibaby v perníkových chaloupkách. Mnozí také zjistili, že poskládat kostkovou betonovou dlažbu není nic jednoduchého a položit tak byť jen kousek chodníku je hodně náročná práce. Pro ty šťastlivce, kteří to stihli připravili odborníci na stavební chemii výrobu betonových židliček. Všechny děti dostali za splněné zkoušky vysvědčení stavebního mistra a k tomu medaili. Cukrová vata a popcorn nesměl chybět.

„Jsem nadšená, kolik stavebních firem letos přijelo. Je to mnohem více než na náš první ročník. Tímto jsme se utvrdili, že máme téma, které mnohé zajímá,  a tím je připravit děti na budoucnost v oboru, bez kterého se neobejdeme a kde tak žalostně chybí noví řemeslníci, profíci na stavební obory,“ sdělila nám své pocity Mgr. Soňa Patočková, zástupkyně ředitele Střední odbornou školu a Gymnázium Staré Město.

„Je úžasné vidět tady nejen profíky z oboru, ty mnohé známe, ale že tady budou ve svém volnu studenti a pedagogové SOŠG, kteří se o nás na stanovištích starali nás úplně dostalo. Moc dobrý počin takové spojení všech dohromady dětí, studentů, učitelů a profíků z praxe,“ sdělil nám nadšeně jeden z návštěvníků.