Kam s dětmi v sychravých podzimních dnech? Na výtvarné dílny do krajské galerie.

22. září 2021
Rodiče a veřejnost
Autor/ka článku: Jana Cenková
Kam s dětmi v sychravých podzimních dnech? Na výtvarné dílny do krajské galerie.

S prázdninami zábava rozhodně neskončila! To je motto a zároveň i vzkaz edukátorů z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, kteří v rámci podzimního programu připravili nejen zavedené formáty výtvarné zábavy pro děti, ale i novinku – sobotní dílny s novým zaměřením „divadlem k výtvarnému umění“.

Trochu výtvarné umění, trochu divadlo, trochu tvorba. Od každého kousek a dohromady milá a poučná zábava pro děti. Už v sobotu 25. září si mohou starší děti vyzkoušet detektivní pátrání v galerii a vydat se za Záhadou smutné dívky.

Nové sobotní dílny se konají každých 14 dní, přičemž se střídá téma a zaměření úměrně věku dětí.  První program S Pejskem a Kočičkou v galerii je určený pro menší děti. „Příběhem Pejska a Kočičky od pana Čapka se dostaneme k výtvarným dílům jako kouzelnému, magickému světu umění a fantazie. Průvodcem dětem je prasátko Hloupátko, které společně s dětmi vytvoří postavičky Pejska a Kočičku. Součástí je i krátké divadlo, kdy jim postavy zahrají jeden ze svých příběhů. Děti se tak skrze hru dozvědí něco o českém kubismu, Čapkovi a umění.“ vysvětluje Petr Nýdrle, nová posila edukátorského týmu Krajské galerie výtvarného umění, zkušený lektor, režisér a herec.

Záhada smutné dívky zaujme zase starší děti. Skrze hádanky, úkoly, réby ze světa výtvarného umění i umění vůbec, se vydají po stopách Smutné dívky z obrazu Jakuba Schikanedera. Dozví se nejen věci o obrazech v galerii, ale také době jejich vzniku, autorech i sobě samotných.

Zájemci si mohou už nyní poznamenat oba říjnové termíny dílen, 9. 10. (Pejsek a kočička v galerii) a 23. 10. (Záhada smutné dívky), vždy v čase od 14 do 16 hodin. Doporučená je rezervace míst na e-mailu petr.nydrle@galeriezlin.cz nebo na telefonu +420 777 612 938.

Galerie připomíná i stálici programu – Galeřiště pro nejmenší děti. Toto výtvarné hřiště je určeno pro děti od 2 do 5 let v doprovodu rodičů. Galeřiště je prostorem stvořeným ke hraní, tvoření a k získávání zážitků mezi uměleckými díly. Probíhá každou středu a čtvrtek od 10 do 11 hodin pod vedením lektorky přímo v prostorech galerie. Rezervace místa předem je nutná a to vždy do úterý 15 hodin na e-mailu jana.svobodova@galeriezlin.cz. Programy probíhají v galerii

Další informace jsou k dispozici na www.galeriezlin.cz. Tam najdou zájemci i kompletní program krajské galerie, která sídlí ve zlínském 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

PROGRAM PRO DĚTI PŘEHLEDNĚ:

  • Každou středu a čtvrtek 10.00–11.00 Galeřiště (2–5 let)
  • 25. 9. 2021 14.00–16.00 Záhada smutné dívky.
  • 9. 10. v 14.00–16.00 Pejsek a Kočička v galerii
  • 23. 10. v 14.00–16.00 Záhada smutné dívky.