Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Výstava děl významné představitelky světového „primitivního umění" Natálie Schmidtové

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila pro návštěvníky výstavu děl významné představitelky světového „primitivního umění“ Natálie Schmidtové. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 29. května v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 9. září.
Základní informace o akci
Datum:  25. 5. 2018  - 3. 6. 2018
Místo:  Krajská galerie Zlín
Pořadatel:  FFZ
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila pro návštěvníky výstavu děl významné představitelky světového „primitivního umění" Natálie Schmidtové. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 29. května v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 9. září

Výstava Natálie Schmidtová (1895 – 1981): Vzpomínky a sny představí více než tři desítky jejich děl. Bude se jednat převážně o malby temperou na lepence či papíře, členěné podle autorčiných oblíbených námětových okruhů. Výraznější prostor bude věnován dílům ze čtyřicátých let 20. století, která se pravděpodobně pojí s jejím zlínským pobytem. 

„Přestože se již za svého života účastnila mnohých výstav a její díla jsou zastoupena ve sbírkách specializovaných na naivní umění v České republice i zahraničí, jedná se o první prezentaci této umělkyně ve Zlíně," uvedl Václav Mílek, kurátor výstavy a ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. 

Natálie Schmidtová (1895 Dobriňka, Rusko – 1981 Rozsochy u Bystřice nad Pernštejnem) je autorkou na pomezí naivního umění a art brut.

„Obrazy této neškolené umělkyně, pro niž bylo jednodušší malovat než své dílo podepsat, se vyznačují zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací předmětů

a postav. Svá témata si volila ze vzpomínek na dětství prožité v Rusku, na Sibiři, i snů a představ, které doprovázely její touhy po životě ve vzdálených krajích vysokých hor i rozlehlých rovin, teplých jižních moří

i drsného severu. V období druhé světové války se přestěhovala s rodinou do Zlína. Zde, motivována svojí dcerou Miladou Schmidtovou, která sbírala své první umělecké zkušenosti v okruhu žáků a učitelů baťovské školy umění, začala tehdy téměř padesátiletá Natálie malovat. Už její první výstavy uspořádané v roce 1946 v Praze a v Paříži v ní odhalily významnou představitelku světového „primitivního" umění," doplnil kurátor výstavy.

 

Výstava je součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu 2018.