Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

​Výstava v krajské galerii představí meziválečnou architekturu v lázních Luhačovice

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Výstava Nová doba – nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice 1918 – 1948 seznámí s architektonickým děním ve významném lázeňském městě v meziválečné éře. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 18. září v 17 hodin a k vidění bude v galerii ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 25. listopadu. V rámci doprovodného programu připravila galerie komentovanou prohlídku významných prezentovaných staveb přímo v Luhačovicích.
Základní informace o akci
Datum:  18. 9. 2018  - 25. 11. 2018
Místo:  Zlínaký kraj
Pořadatel:  Baťův institut 14/15 Galerie
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Výstava Nová doba – nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice 1918 – 1948 seznámí s architektonickým děním ve významném lázeňském městě v meziválečné éře. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 18. září v 17 hodin a k vidění bude v galerii ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 25. listopadu. V rámci doprovodného programu připravila galerie komentovanou prohlídku významných prezentovaných staveb přímo v Luhačovicích.

„V Luhačovicích byla v tomto období předními českými architekty realizována řada významných budov. Mimo jiné byly postaveny penziony v Bílé čtvrti od Bohuslava Fuchse, plovárna, pošta od Ladislava Machoně, pavilon Ottovky a tenisový pavilon od Josefa Skřivánka, lázeňská mlékárna  - nyní Divadelní restaurace - od Miloslava Kopřivy, ředitelství lázní od Emila Králíka a Společenský dům od Františka Roitha. Ve válečném období vyprojektoval Oskar Pořízka lázeňskou kolonádu, pavilon Vincentky a navazující budovy Vyšetřovacího a výzkumného ústavu. Tato moderní meziválečná architektura lázeňské místo radikálně změnila," uvedla Ladislava Horňáková, kurátorka výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. 

Na výstavě bude každá z těchto výrazných staveb představena prostřednictvím fotografické a plánové dokumentace. Výstava bude doplněna modelem, dobovými články, publikacemi i korespondencí architektů. 

„Prezentované realizace patří ke kulturnímu dědictví nejen našeho kraje, ale i celorepublikového kontextu," doplnila Ladislava Horňáková. 

V rámci doprovodného programu nabídne galerie v pátek 21. září Cestu za meziválečnou architekturou do Luhačovic. Během této celodenní komentované prohlídky s kurátorkou výstavy se účastníci seznámí s výraznými realizacemi předních českých architektů, kteří zanechali v lázních řadu významných staveb a vtiskli jim novou moderní tvář. Počet míst na akci je omezený. Zájemcům se doporučuje včasná rezervace na
e-mailu: karolina.juricova@galeriezlin.cz.

Galerie zve také na přednášku Jindřicha Chatrného a Dagmary Černouškové z Muzea města Brna na téma Bytová kolonie Nový dům v Brně, která se uskuteční 16. října v 17 hodin v edukační mísnosti ve 2. podlaží budovy 14.