Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínská hvězdárna v listopadu 2017

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Program zlínské hvězdárny je v listopadu naplněn cestopisnými přednáškami a pozorováním hvězdné oblohy nad Zlínem.
Základní informace o akci
Datum:  1. 11. 2017  - 30. 11. 2017
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Hvězdárna Zlín
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci
Hvězdárna Zlín – akce v listipadu 2017
Lesní čtvrť III/5443, Zlín http://www.zas.cz, email: zas@zas.cz , tel. 732 804 937


Čtvrtek 2. listopadu 2017 v 18 hodin
Cestopisná přednáška: MUDr. Niko Burget „Jižní Afrika - Kapské Město, Botswana a Namibie“
Ve druhé části přednášky o jižní Africe si ještě představíme namibijský Fish River Canyon - druhý největší kaňon světa nedaleko hranic s Jihoafrickou Republikou a podnikneme celodenní výšlap v Naukluft Mountains. Krátce zavítáme do Botswany k deltě Okavanga, kde projedeme hodně chudé venkovské oblasti i městečko Maun, které je zdejším turistickým centrem. Poté se již přesuneme na nejjižnější konec afrického kontinentu do Kapského města, kde vyšplháme na Stolovou horu až do mraků, projdeme se po skalách Mysu Dobré naděje i na staré majáky na Cape Point. Navštívíme kolonie malých tučňáků, panoramatickou silnici Chapman´s Peak Drive i samotné centrum Kapského města, které je snad lepší vidět jen z povzdálí...
Vstupné 50,- Kč


Pondělí 6. listopadu 2017 v 19 hodin
Přednáška: Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec“
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně. Vstupné 50,- Kč


Čtvrtek 16. listopadu 2017 v 18 hodin
Přednáška: Ing. Jaromír Novák „Antarktida - 1. část“
Na historické trojstěžňové plachetnici přes Drakeův průliv do Antarktidy. Promítání z první části dobrodružné cesty z Ohňové země do Kapského Města, ve kterém kromě antarktické pevniny navštívíme přilehlé ostrovy v Jižních Shetlandech a Weddellově moři (mj. James Ross, kde sídlí česká antarktická základna), budeme zápasit s rozbouřeným mořem, proplouvat mezi ledovými krami, pozorovat kolonie tučňáků a lachtanů.
Vstupné 50,- Kč


Sobota 18. listopadu 2017 v 17 hodin
Derniéra výstavy a koncert Davida Cajthamla
Setkání s Davidem Cajthamlem na závěr jeho výstavy. Vystaveny jsou rozměrné kresby pastelem na specielním plátně připomínajícím samet, velká barevná hnutí mysli hlavou se honící a dvě plastické kresby, které zaujmou svou prostorovostí. David Cajthaml je kreslíř-vypravěč příběhů, které se odehrávají v našem životě i snech.
Vstupné zdarma


Pondělí 20. listopadu 2017 v 19 hodin
Přednáška Ing. Vratislav Zíka „Jak vytvořit sluneční hodiny?"
Sluneční hodiny mohou být pěknou ozdobou domů, zahrad, parků i veřejných prostranství. V přednášce se dozvíte, jaké zásady musíte dodržet, aby vaše sluneční hodiny byly správně navrženy.
Vstupné 50,- Kč


Čtvrtek 23. listopadu 2017 v 18 hodin
Cestopisná přednáška: Ing. Jaromír Novák „Antarktida - 2. část“
Druhá část promítání o dobrodružné plavbě z Ohňové země přes Antarktidu do Kapského Města. Po stopách polárníka Ernesta Shackletona navštívíme Sloní Ostrov a poplujeme na Jižní Georgii s rozsáhlými koloniemi tučňáků patagonských, lachtanů a rypoušů sloních. Vystoupáme na sopečný kužel ostrova Tristan da Cunha, navštívíme hnízdiště albatrosů na ostrově Nightingale a kolem mysu Dobré naděje zamíříme do Kapského Města na úpatí pohoří Table mountains.
Vstupné 50,- Kč


Čtvrtek 30. listopadu 2017 v 18 hodin
Cestopisná přednáška: MUDr. Martin Ondrášek „Nejkrásnější kulturní a přírodní památky Itálie a Sicílie s výstupem na Vesuv a Etnu“
Autem a na kole navštívíme například Benátky, Bolognu, Pisu, Florencii, Řím, Vatikán, Neapol, Vesuv, Herkulaneum, Pompeje, Syrakusy, Etnu, Taorminu, Palermo, Liparské ostrovy, Montecassino, Assisi, Loreto, San Marino, Bibione a další.
Vstupné 50,- Kč


Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 19 do 21 hodin. Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.
Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz
Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín