Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Hvězdárna Zlín – akce v září 2018

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Poutavé přednášky, pozorování noční oblohy....
Základní informace o akci
Datum:  1. 9. 2018  - 30. 9. 2018
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Hvězdárna Zlín
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Hvězdárna Zlín – akce v září 2018

Lesní čtvrť III/5443, Zlín

http://www.zas.cz, email: zas@zas.cz , tel. 732 804 937

 

 

Pondělí 10. září 2018 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Vratislav Zíka „ARCHIMEDES - génius starověku"

Povídání o životě a díle geniálního fyzika a matematika starověku. Archimédés byl řecký matematik, filosof, astronom, žijící na Sicílii ve 2. století př.n.l.. Je autorem řady fyzikálních i vojenských vynálezů. Kromě Archimédova zákona byl jedním z prvních, který se pokusil vypočítat číslo p, ale také tím, kdo předběhl Keplera a pochopil zákonitosti pohybů ve vesmíru, z čehož vyplývá i jeho nesmrtelná věta: „Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu Zemí."

Vstupné 50,- Kč

 

Čtvrtek 13. září 2018 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, MUDr. Niko Burget „Kypr - 1. část, severovýchodní Kypr"

V první přednášce o Kypru zavítáme do přímořského města Larnaka, kde se snoubí historie s moderní současností, dále na pobřeží se nachází oblíbené letovisko Agia Napa s bohatým nočním životem. Mimo města zavítáme na východní cíp ostrova k mysu Greco s krásnými mořskými jeskyněmi a skalnatým pobřežím. Přiblížíme se také ožehavé zelené linii - hranici oddělující jižní Kyperskou republiku a Severokyperskou tureckou republiku, stále považovanou za okupované území. V posledních letech se již napětí zmírňuje a je povoleno na vybraných místech hranici přejíždět, takže zavítáme i na sever Kypru do starého města Kyrenie s pozadím mohutného hradu sv. Hilariona i romantických ruin opatství Bellapais. Představíme si i hlavní město Nikosii, která je také rozpůlena hraniční linií a vystoupáme vysoko ke klášteru Stavrovouni, který je přístupný pouze mužům. Na závěr navštívíme rozsáhlou archeologickou lokalitu Kourion a projdeme se v pohoří Troodos s krásnými výhledy na otevřených hřebenech.

Vstupné 50,- Kč

 

Pátek 21. září 2018 v 17 hodin

Astronomický kroužek – informativní schůzka pro zájemce

Astronomický kroužek je určen všem zájemcům o astronomii od cca 11 let až do kmetského věku. Ve školním roce 2018/19 budeme pořádat 3 kroužky – pro začátečníky, pro mírně pokročilé a pro pokročilé. Na první informativní schůzce se dozvíte všechny potřebné podrobnosti. Celoroční práci s dětmi podporuje Statutární město Zlín.

Kurzovné 500 Kč.

 

Sobota 22. září 2018 v 17 hodin

Vernisáž výstavy Tamary Blažkové „Andělská sdělení"

Tamara Blažková vystudovala modelářství a návrhářství obuvi na Střední umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti. V roce 2006 absolvovala na pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obor výtvarná výchova a vizuální tvorba. Působila na Střední odborné škole v Uherském Hradišti a učila i v Luhačovicích. V roce 2010 začala pracovat v Základní umělecké škole Rudolfa Firkušného v Napajedlích. Její oblíbenou technikou je pastel.

V posledních letech si oblíbila balíček andělských motivačních karet od psychoterapeutky Doreen Virtuové. Karty jsou postaveny na základě láskyplných rad andělů a dokážou velmi pozitivně naladit a zamyslet se nad osobními otázkami. Její figury a andělé se nacházejí v imaginárním vysněném prostoru, tvořeném barevnými přerušovanými stopami čar, jakoby siločárami aur. Samotný proces tvoření pomáhal výtvarnici při překonávání zdravotních a psychických problémů a přinášel na oddělení plno radosti, světla, lásky a svobody.

V r. 2017 byla tato díla vystavena v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, nyní přichází i do Zlína.

Vstupné zdarma

 

Pondělí 24. září 2018 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 1 - září, říjen"

Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Vstupné 50,- Kč

 

 

Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 20 do 22 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín