Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Hvězdárna Zlín – akce v březnu 2019

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Přednášky a pouzorování noční oblohy ve Zlínské hvězdárně.
Základní informace o akci
Datum:  1. 3. 2019  - 31. 3. 2019
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Hvězdárna Zlín
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Hvězdárna Zlín – akce v březnu 2019

Lesní čtvrť III/5443, Zlín

http://www.zas.cz, email: zas@zas.cz , tel. 732 804 937 

 

Pondělí 4. března 2019 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 4 - březen, duben"

Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách na jaře. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Rak, Malý pes, Jednorožec, Rys, Lev, Malý Lev, Pohár a Velká Medvědice. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Vstupné 50 Kč

 

Čtvrtek 7. března 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, Michal Štěpánek „Turecko - dechberoucím Kurdistánem"

"Zatímco západ Turecka v čele s Istanbulem praská ve švech, východ země navštíví jen hrstka těch, co mají dobrodružnější povahu. Přesto a možná právě proto je pro mne oblast Tureckého Kurdistánu nefalšovaným klenotem. Divoké a liduprázdné hory zalité po celou dobu sluncem silně kontrastují s bujarým životem ve městech. Široko daleko jsme téměř jedinými Evropany. Tato oblast mě doslova uhranula nejen díky přírodním krásám, ale také výbornému jídlu a především fantastickým lidem. Přijďte si poslechnout o zážitcích s nimi, velehorách, městech, dobrém tureckém čaji, nezapomenutelné atmosféře Blízkého východu a mnoha dalších věcech."

Vstupné 50 Kč.

 

Pátek 8. března 2019 v 19 hodin

Přednáška, prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. „Hledáme hranice vesmíru"

Každého přemýšlivého člověka, který se setkal se současnými názory na vesmír, nutně napadají otázky: Je vesmír konečný nebo nekonečný? Jak by vypadal život v konečném vesmíru? Kde má vesmír hranice? Co je za vesmírem? Kam se vesmír rozpíná a kde je střed expanze? Pokusme se na některé z těchto otázek odpovědět.

Vstupné 50 Kč

 

Čtvrtek 14. března 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, Ing. Jaromír Novák „Venezuela"

Okouzlující, podmanivá i tajemná, tak by se dala charakterizovat příroda exotické Venezuely. Mohutné řeky, tropické džungle, rozsáhlé savany, majestátní stolové hory s nejvyššími vodopády světa, jaspisové řeky, pohoří dosahující pětitisícových výšek, pláže Karibiku, to vše představuje pro nás vzdálená země.

Vstupné 50 Kč.

 

Čtvrtek 28. března 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, MUDr. Niko Burget „Karibik - 1. část: Miami, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Yucatán"

V prvním díle začneme putování Karibikem v největším přístavu výletních lodí v Miami, představíme si moderní centrum i s leguány a poté vyrazíme na plavbu po karibském moři. První zastávkou bude Jamajka, samostatný ostrov, který se teprve rozvíjí a buduje. Nedaleko přístavu se nachází krásný park s vodopády Dunn´s River Falls, odkud se přes opary marihuany dostaneme do města Ocho Rios s typickou jamajskou uvolněnou atmosférou, kde nic není problém. Na Kajmanských ostrovech navštívíme želví farmu, továrnu na výrobu rumu i hlavní město Georgetown, jedno z nejvýznamnějších finančních sídel světa. Na mexickém Yucatánu zbude čas na návštěvu rozsáhlých ruin mayského města Tulum, které je v současnosti obýváno tlupami leguánů.

Vstupné 50 Kč. 

 

Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 19 do 21 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč. V pátek 29. března se pozorování pro veřejnost NEKONÁ.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín