Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Autorská čtení poezie v Krajské galerii výtvarného umění v červnu

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Po celý červen se mohou milovníci poezie setkávat s předními osobnostmi české a také slovenské literatury přímo v expozici moderního umění. Večery jsou komponované vždy s hudbou a doprovázené slovem některého z literárních historiků. První autorské čtení se uskutečnilo 1. června v 18.30 hod.
Základní informace o akci
Datum:  8. 6. 2018  - 30. 6. 2018
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Krajská galerie výtvarného umění
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Již po deváté se v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně uskuteční cyklus autorského čtení Básníci v prostoru Zlín. Po celý červen se mohou milovníci poezie setkávat s předními osobnostmi české a také slovenské literatury přímo v expozici moderního umění. Večery jsou komponované vždy s hudbou a doprovázené slovem některého z literárních historiků. První autorské čtení se uskutečnilo 1. června v 18.30 hod. Na první autorské čtení přijal pozvání legendární zpěvák, evangelický kazatel, signatář Charty 77 a jeden z určujících tvůrců české kultury Svatopluk Karásek. „V programu nazvaném Vzpomínky na pozdravPámbu zazní jak Karáskovy vlastní písně, tak texty na motivy duchovních písní a spirituálu, a to za doprovodu hudebního tělesa Svatopluk vedeném členem Státní Opery Praha Rostislavem Tvrdíkem. Úvodní slovo bude mít zpěvák a osobnost českého undegroundu Miroslav Marusjak. Na samém začátku zazpívá pro Svatopluka Karáska horňácký zpěvák Jožka Slovák," uvedl organizátor akce Pavel Petr z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. 

Druhý básnický večer 7. června bude patřit slavné slovenské skupině Osamelých bežců. „Z Bratislavy přijede Ivan Štrpka a z Německa Peter Repka, kde básník po nucené emigraci v roce 1970 trvale žije. Během večera vystoupí známý slovenský jazzový zpěvák Kubo Ursíny a kytarista Štefan Tomko. Provázet tímto setkáním bude Miroslav Zelinský, kritik, esejista a také editor nové publikace – antologie básní Osamelých bežců," doplnil Pavel Petr. 

V pořadí třetí večer, jenž se uskuteční o týden později, představí tvorbu slezského básníka a učitele Biskupského gymnázia v Brně Víta Slívu. Ten zásadně ovlivnil několik generací svých žáků, ze kterých vznikla takzvaná Královopolská škola, neformální sdružení mladých básníků. Setkání hudebně doprovodí kytarový virtuos Lukáš Sommer a jako host vystoupí básník Bogdan Trojak. 

Cyklus zakončí 22. června zlínský patriot, autor básnické knihy Předěly, Lubomír Filip Piperek. Autor se představí v programu nazvaném jmény Salome Lara Lenka Maebe. Hudební doprovod a úvodní slovo zazní od Henryho Rosíka. Jako host vystoupí ženský sboreček z Uherského Hradiště.

 

Více informací na www.14-15.cz a www.galeriezlin.cz