Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínské muzeum představí zbraně v přírodě

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně nabídne návštěvníkům stejnojmennou výstavu, která představí bohatý arzenál, jímž disponují zástupci jak zvířecí, tak rostlinné říše. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 31. května a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 26. srpna.
Základní informace o akci
Datum:  31. 5. 2018  - 26. 8. 2018
Místo:  14|15 Baťův institut
Pořadatel:  Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

„Spousta zvířat je vybavena velice účinnými nástroji k lovení kořisti nebo ke své obraně. Stačí připomenout třeba ostré zobáky a pařáty dravých ptáků, zuby šelem, čelisti žraloků či krokodýlů, kusadla brouků, klepeta a jedové bodce štírů nebo přední končetiny kudlanek. U některých živočichů se vyvinuly pevné ochranné schránky a krunýře. Jejich majitelé připomínají jakési živé obrněné transportéry. K takovým patří například želvy, pásovci a spousta druhů měkkýšů," uvedl kurátor výstavy RNDr. Dušan Trávníček z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Výstava Zbraně v přírodě se bude věnovat také jedům, které některé druhy živočichů využívají jako ochranu  před predátory a většinou na svou jedovatost upozorňují svým výstražným zbarvením. Jiní jed používají nejenom k obraně, ale také k paralyzování kořisti. Výstava nezapomene ani na „ozbrojené" zástupce mezi rostlinami a připomene kromě jejich jedů i ostré trny či žahavé chloupky.

K hojně používané taktice obrany patří u zvířat také maskování a ochranné zbarvení. „Někteří živočichové dokáží napodobit list nebo vypadají jako větev, popřípadě mají schopnost přizpůsobit barvu těla podkladu

a stávají se téměř neviditelnými. Unikají tak pozornosti predátorů a naopak se sami nepozorovaně mohou přiblížit nadosah kořisti. Oblíbenou strategií je také kamufláž, kdy neškodní tvorové svým zbarvením připomínají zvířata, kterým je lépe se vyhnout. Třeba mouchy pestřenky vypadají jako vosy, nejedovatí užovkovití hadi korálovky napodobují barevné kruhové vzory jedovatých korálovců, " doplnil kurátor výstavy.

Bohatou nabídku z přírodovědných sbírek muzea, ilustrující zbraně v přírodě, doplní panely s dalšími zajímavostmi, fotografiemi a informacemi.

Téma krásně koresponduje s další připravovanou výstavou Pochodem pod císařským praporem, která se návštěvníkům otevře 20. července 2018 a která ukáže i historické zbraně, při jejichž zhotovení se člověk nepochybně inspiroval přírodou.

Více informaci na www.14-15.cz a www.muzeum-zlin.cz.