Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínské muzeum představí historii lázeňské léčby

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Výstava „Obrázky z historie lázeňské léčby“ představí v krátkých kapitolách různá témata z historie lázeňské léčby v Luhačovicích, od lidového léčitelství a počátků lázeňské péče až po modernizaci lázeňství. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 6. září v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně do 18. listopadu. Na vernisáži vystoupí smíšený pěvecký sbor Janáček Luhačovice.
Základní informace o akci
Datum:  6. 9. 2018  - 18. 11. 2018
Místo:  14|15 Baťův institut
Pořadatel:  Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Výstava se bude zabývat osobnostmi lázeňských lékařů, jejich léčebnými metodami a principy přírodní léčby v luhačovických lázních. „Těžištěm výstavy je obrazová část, která představuje unikátní archivní fotografie lázeňských procedur a luhačovických scenerií, zejména od vyhlášené pražské firmy Bruner-Dvořák," uvedla kurátorka výstavy Blanka Petráková. Snímky pochází zejména z fotoarchivu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Muzea luhačovického Zálesí, ale také z Moravského zemského archivu a ze Sbírky Scheufler historika fotografie Pavla Scheuflera. „Z trojrozměrných exponátů představí výstava např. zkamenělý kmen lípy, který sloužil při čerpání luhačovické minerální vody lovcům mamutů, dřevěné potrubí, pomocí něhož byla v 19. století přiváděna voda do minerálních lázní, sbírku lázeňských pohárků a pítek, historické etikety luhačovických minerálek a vybavení lázeňské zubařské ordinace z doby těsně po první světové válce," doplnila kurátorka výstavy.

K výstavě připravilo muzeum řadu doprovodných programů pro školy i veřejnost. K zakoupení bude v muzeu i publikace Obrázky z lázní, která přestavuje Luhačovice před 100 lety objektivem Brunera Dvořáka.

Lázním Luhačovice se bude věnovat také připravovaná výstava „Nová doba - nový život - meziválečná architektura v lázních Luhačovice 1918 – 1948" v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, která seznámí veřejnost s architektonickým děním v období první republiky. K vidění bude v 1. podlaží budovy 14 od 19. září do 25. listopadu.

Více informací na www.14-15.cz, www.muzeum-zlin.cz a www.galeriezlin.cz.