Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínské muzeum bude plné historických oděvů

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně zve návštěvníky na novou výstavu replik historických oděvů pojmenovanou „Jsou hrdí, tuze vznešení a přenádherně odění“. Součástí výstavy bude řemeslná část, věnující se ukázkám textilních surovin, zpracování a barvení látek či usní. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 23. května v 17 hodin a lidé ji mohou vidět v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT do 22. září.
Základní informace o akci
Datum:  23. 5. 2019  - 22. 9. 2019
Místo:  14|15 Baťův institut
Pořadatel:  Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Na výstavě bude k vidění více než třicet replik historických oděvů Martiny Hřibové a Hany Poláškové, které jsou zhotoveny s co největší přesností podle skutečných oděvů evropské aristokracie od 13. do 18. století. Oděvy doplňují texty charakterizující odívání v různých časových obdobích a shrnující evropské události od 13. do počátku 19. století.

„Již ve 14. století mluvíme o módě v dnešním smyslu slova, tedy o střídání módních trendů, jako jsou různé variace druhů límců, hloubek výstřihů, umístění linie pasu, tvarů rukávů, klobouků, typů plášťů, v rámci poměrně krátkých časových úseků. V 15. století se začínaly projevovat regionální rozdíly v rámci západo a středoevropských zemí. Vznikla řada nových oděvních součástí se stále složitějšími střihovými řešeními, nápadnými detaily a oděvními doplňky. Během 16. století se objevilo velké množství různých módních proudů včetně mnoha bizarních výstřelků.  Hlavní oděvní proměny západní Evropy 16. století ovlivnila vlna italské renesance, španělský styl odívání a z východu se šířily též prvky osmanského a orientálního charakteru. S příchodem baroka přebírá v módě vládu Francie a po barokní módě postupně vzniká nový oděvní styl rokokový," přiblížila výstavu Martina Hřibová, odborník v oblasti historické módy a dějin odívání.

Řemeslná část nabízí ukázky textilních surovin, barvení a zpracování látek, ukázky usní a výrobků z nich, nástrojů ke zpracování usní i archeologické nálezy týkající se odívání.

Doplněním výstavy bude historický kvíz, jehož správným vyřešením sestaví návštěvníci citát slavné americké herečky Audrey Hepburn.

K výstavě jsou připraveny po celou dobu jejího trvání doprovodné programy.

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz.