Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínská hvězdárna v dubnu

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Hvězdárna Zlín nabízí i v dubnu zajímavé předášky a pozorování noční oblohy.
Základní informace o akci
Datum:  1. 4. 2018  - 31. 5. 2018
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Hvězdárna Zlín
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci


Pondělí 9. dubna 2018 v 19 hodin

Přednáška, MUDr. Zdeněk Coufal „Pohled do hlubin srdce"

Lidské srdce je motorem lidského těla, motorem, který by se nemělo pokazit. Posluchači se budou moci seznámit, jaké „součástky" lidské srdce obsahuje, jak funguje, ale také to, jak lze některé poruchy jeho funkce napravovat.

Vstupné 50,- Kč

 

Pondělí 16. dubna 2018 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Pavel Cagaš, PhD. „Naučí se stroje myslet? Nebo to už umí?"

Pojem „umělá inteligence" je tu s námi už mnoho desítek let, setkáváme se s ním ve vědecko-fantastických románech i v univerzitních kursech. Fantazie spisovatelů se ale dlouho nenaplňovaly. Co se v posledních letech změnilo, že zkratka „AI" začíná být opět všudypřítomná? Proč Steven Hawking považuje umělou inteligenci za další „živočišný" druh obývající tuto planetu? Proč Elon Musk považuje umělou inteligenci za nebezpečnější pro lidstvo než jaderné zbraně? To se pokusí shrnout tato přednáška.

Vstupné 50,- Kč

 

Čtvrtek 19. dubna 2018 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, MUDr. Niko Burget „Karwendelgebirge"

V další alpské přednášce si nejprve znovu přiblížíme samostatný masiv Dachsteinu, který nabízí spousty možností pro turisty, horolezce i lyžaře. Poté si představíme rakouské pohoří Karwendel ležící přímo nad Innsbruckem. Mimo jižní hřeben s náročnou jištěnou stezkou přímo nad hlavním tyrolským městem nabízí tato část Alp i vícedenní putování širokými údolnímu stezkami nebo naopak náročnými výstupy přes skalnaté hřebeny po nezpevněných stezkách v kluzké suti. V celé oblasti je množství horských chat pro pěší i cykloturisty, ale přesto se dají najít nádherná místa k nocování ve stanu.

Vstupné 50,- Kč

 

Pondělí 23. dubna 2018 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 5 – květen, červen"

Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách nastupujícího léta. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Malý medvěd, Hydra, Havran, Panna, Honící psi, Kštice Bereničina, Pastýř, Severní koruna a Váhy. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Vstupné 50,- Kč

 

Pátek 27. dubna 2018 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Jan Falta „Chytré materiály, které mění svět"

Pohled na úžasné vlastnosti chytrých materiálů, které dokáží měnit své vlastnosti a usnadnit tak řadu lidských snažení. Mnohé z nich byly vyvinuty při kosmickém výzkumu. S řadou z nich se setkáváme v každodenním životě, aniž si to uvědomujeme. Přednáška potěší laiky i odborníky v oblasti chemických a fyzikálních technologií.

Vstupné 50,- Kč  

 

Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 21 do 23 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín