Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínská-hvězdárna-v-září

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Přednášky, výstava i pozorování noční oblohy nad Zlínem nabízí Hvězdárna Zlín.
Základní informace o akci
Datum:  1. 9. 2019  - 30. 9. 2019
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Hvězdárna Zlín
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Hvězdárna Zlín – akce v září 2019

Lesní čtvrť III/5443, Zlín

http://www.zas.cz, email: zas@zas.cz , tel. 732 804 937

 

Čtvrtek 12. září 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, MUDr. Niko Burget „Karibik 2"

Ve druhé části putování Karibikem volně navážeme dalšími ostrovy. Nejprve si představíme Portoriko, jež je stále územím USA, staré město San Juan je obehnáno mohutnými hradbami, které jej chránily ještě počátkem 20. století. Hradbám dominují pevnosti San Cristóbal a San Felipe del Morro, které chrání spletité uličky starého města s množstvím tradičních obchůdků. Jedinou zemí USA, kde se stále jezdí vlevo je Sv. Tomáš, jež je součástí Amerických Panenských ostrovů, kde budeme šnorchlovat na slavné pláži Maho Beach a užijeme si výhledy na zátoku s přístavem Charlotte Amalie. Na ostrově Sv. Martin nemůžeme vynechat pláž Maho proslavenou nízkými přelety i velkých letadel a jako poslední si představíme Bahamy s hlavním městem Nassau se zachovalými koloniálními domy, obrovskými akvárii v hotelu Atlantis i pěkným šnorchlováním u Athol Island.

Vstupné 50 Kč. 

 

Sobota 14. září 2019 v 17 hodin

Vernisáž výstavy obrazů Jiřího Šťourače

Dílo Jiřího Šourače zaujímá v českém umění od svého počátku zcela zvláštní polohu. Umělec vstupoval na uměleckou scénu během druhé poloviny 80. let. Štourač vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze (1979-84). Už jako student si našel své vlastní vzory, daleké od toho, co se na Akademii vyučovalo a vzdálené i pozdější novovlní expresionistické malbě let osmdesátých. Ještě jako gymnasista shlédl v roce 1977 výstavu Jana Zrzavého. Jeho dílo Štouračovi učarovalo a obdiv k tomuto malíři provází jeho tvorbu dodnes. Během studií pak umělec objevil malbu Pierra della Francescy. Po roce 1989 se Štouračovi podařilo získat čtyřměsíční stipendium do Itálie. Pronajal si byt v Arezzu (v tamním kostele lze nalézt vrcholné Francescovy fresky) a kreslil a kreslil a cestoval a cestoval po Toskánsku. Lekce z tohoto skutečně tvůrčího pobytu zpracovává Štourač dodnes.

Vstupné zdarma 

Pátek 20. září 2019 v 17 hodin

První - informativní schůzka pro zájemce o astronomické kroužky. Ve školním roce 2019/20 připravujeme 3 typy kroužků:

Astronomický kroužek pro začátečníky pro ty, kteří se v astronomii začínají teprve orientovat. Kroužek se bude scházet v pátek od 16 do 17 hodin.

Astronomický kroužek pro pokročilé pro ty, kteří již mají základy astronomie zvládnuté a chtějí své obzory rozšířit. Členové se budou scházet v pátek od 17 do 18.30 hodin.

Kroužek astronomické matematiky - pro výrazně pokročilé je určen těm, kteří by rádi pronikli do tajů sférické geometrie, astronomických výpočtů atd. Schůzky budou v pátek od 18:30 do 20 hodin.

Kurzovné je 500 Kč. 

 

Pondělí 23. září 2019 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 1 – září, říjen"

Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Vstupné 50 Kč 

 

Pátek 27. září 2019 v 19 hodin

Evropská noc vědců 2019 - Šetrně k přírodě

Globální oteplování, chemické znečištění, světelné znečištění – jak to všechno s sebou souvisí? K tomu prohlídka hvězdárny, v případě příznivého počasí možnost pozorování.

Vstupné zdarma 

 

Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, ve středu a v pátek od 20.00 do 22 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín