Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Ve zlínském muzeu bude k vidění výstava představující prastarou kulturní rostlinu

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravuje novou výstavu, která představí mák nejen jako zajímavou plodinu s tisíciletou historií, ale také jako kulturní fenomén.
Základní informace o akci
Datum:  19. 7. 2019  - 30. 9. 2019
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Muzeum jihovýchodní Moravy
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravuje novou výstavu, která představí mák nejen jako zajímavou plodinu s tisíciletou historií, ale také jako kulturní fenomén. 

Výstava přiblíží, jak se mák pěstoval dříve i jak se pěstuje dnes, a vysvětlí, proč  jsme v současnosti makovou velmocí. „Návštěvníkům objasní tradiční zpracování a využití i jeho prospěšnost v našem jídelníčku a nepostradatelnost v moderní medicíně. Mák byl od pradávna posvátnou a magickou rostlinou, jejíž symbolika se odráží i v naší lidové tradici. Také děti vtáhne mák do tajemství makového pole. Na hravých aktivitách jim ukáže, že i jedna jediná rostlina může být plná příběhů a zajímavostí," říká kurátorka Petra Hanáková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Velmi atraktivní část výstavy tvoří makové obrazy a dekorace Marcely Šimečkové, která pěstuje několik odrůd máku a z makových semen, makovic, stonků i květů vytváří originální výtvarná díla. Do své tvorby vtěluje nejen fascinaci mákem jako krásnou a užitečnou rostlinou, ale také lásku ke krajině a lidové tradici.  K výstavě je připraven také zábavný doprovodný program pro školy i veřejnost.

Ve čtvrtek 1. srpna si děti na výtvarné dílně Makové panenky pod vedením Marcely Šimečkové poslechnou pohádku z makového pole a vyrobí jednoduchou krásnou postavičku z makovičky.

S Marcelou Šimečkovou mohou děti a nejen ony tvořit také na dílně Obrázky z máku sypané ve čtvrtek
15. srpna, ve které si vyzkouší originální techniku výroby obrázku z máku.

Na konci prázdnin 29. srpna se v 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy doplněná o tvořivé dílny a makové recepty. Další komentované prohlídky se uskuteční 19. září a 3. října.

Samotnou výstavu je možné navštívit v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně do 6. října.

 

Více informací naleznete na www.muzeum-zlin.cz a www.14-15.cz