Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Noční život na 168m2

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Výstavní plán Slováckého muzea 2017 je téměř u samotného konce. Poslední setkání s veřejností u příležitosti slavnostní vernisáže, kdy ze strany muzea bude předán předčasný vánoční dárek, bude ve čtvrtek 7. prosince v 17.00 hodin. Výstavu odhalující noční život zvířat Vládci noci otevře Pavel Portl, kurátor a historik Slováckého muzea.
Základní informace o akci
Datum:  7. 12. 2017  - 1. 3. 2018
Místo:  Uherské Hradiště
Pořadatel:  Slovácké muzeum
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Výstavní plán Slováckého muzea 2017 je téměř u samotného konce. Poslední setkání s veřejností u příležitosti slavnostní vernisáže, kdy ze strany muzea bude předán předčasný vánoční dárek, bude ve čtvrtek 7. prosince v 17.00 hodin. Výstavu odhalující noční život zvířat Vládci noci otevře Pavel Portl, kurátor a historik Slováckého muzea. 


Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště

Vernisáž čtvrtek 7. prosince v 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 4. března 2018.


Při pohledu do výstavního, přesněji na plochu 168m2 je patrno, že místo je bezezbytku zaplněno téměř stovkou preparátů zvířat zasazených do různorodých prostředí a situací odehrávajících se v noci. Výstavě lze přisoudit punc jedinečnosti. Důvody jsou prosté: dané téma, obsah a také netradiční vizuální stránka a zpracování. Vznikla v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně, byť exponáty jsou vypůjčeny z více moravských muzeí, škol a spolků.

„Výstavu jsem navštívil loni při její premiéře v Českém Těšíně a okamžitě jsem věděl, že ji chci dostat do Slováckého muzea. Je zábavná, trochu strašidelná a vizuálně originálně řešená. Navíc poslední výstava s přírodní tematikou se u nás uskutečnila před více než 20 lety, a proto si ji návštěvníci jistě zaslouží," řekl Pavel Portl a na navazující otázku: Co návštěvníci uvidí ve výstavním sále?, bystře zareagoval. „Jednoduše nic. Tedy pokud si nezapnou baterky."

Celý prostor je totiž ponořen do téměř dokonalé tmy a návštěvník sám objevuje, co se ve tmě skrývá. „Baterky budou k zapůjčení na pokladně a návštěvník se po vstupu do velkého sálu postupně dostane do různých koutů lesa, k lidskému obydlí, na dvůr statku, na louku a také k mokřadu. Tady všude se totiž vyskytují zvířata, která žijí právě nočním životem," popisuje Portl kouzlo této výstavy. „Nabízíme pohled na velké spektrum zvířat od malých krtonožek až po srnce. Samozřejmě nemůžou chybět lišky, kuny, ježci, sovy nebo netopýři, ale jsou tu i méně známá zvířata jako třesavka, kvapník, plch a mnohé další," vypočítává Portl přímo uprostřed sálu.

Přípravy na realizaci trvaly několik měsíců, během nichž pracovníci muzea sbírali listí, větve, šišky, jehličí, trhali rákosí, dokonce káceli strom, který okousali bobři. „Přiznám se, že pro mě tato výstava měla nečekané dobrodružství, dlouho jsem se tak nezapotil. Z Těšína jsem věděl, že budu mít bobra, ale chyběl nám okus. Facebook je mocný. Za 10 minut jsme měli několik tipů, kde bobři řádí. Kolega vyřídil svolení u Povodí Moravy, ale bohužel nebyl nikdo, kdo by s námi mohl akci v terénu provést. Vyrazili jsme pod přehradu na Smraďavku, kde jsme si mohli pokácet strom zničený bobřím hodováním," svěřil Portl jednu z několika příhod z příprav.

Bez nadsázky je výstava dokonalá. Možná pouze chybí detaily, které dokáže vykouzlit pouze příroda. Sál se na tři měsíce stává věrnou kopií lesa. „Vizuál  výstavy dotváří i zvukové efekty nočního lesa s projekcí a zvuky samotných zvířat si mohou návštěvníci poslechnout na dotykových obrazovkách. V nich najdou řadu dalších zajímavostí ze života zvířat. Třeba kolik bodlin má ježek, kolik kilogramů dokáže sníst hladový vlk nebo jakou rychlostí může létat netopýr," doplňuje Portl doprovodné aktivity, které čas v muzeu mohou rodiny s dětmi i školní zájezdy využít. „Zajímavé i poučné jsou informace týkající se ochrany přírody. Víte, jak dlouho se rozkládají nedopalky cigaret, plechovky, sklo či jednorázové pleny? To vše se návštěvníci dozvědí. Výstavou se snažím zachytit nejen život nočních zvířat, ale také upozornit na to, jaký vliv má člověk na jejich život. Jedním ze vzrůstajících problémů je tzv. světelný smog. Jednoduše řečeno, je příliš umělého světla, jehož záře se rozptyluje v ovzduší. Je to například problém pro migrující ptáky, kteří se orientují podle hvězd, měsíce a okolní krajiny. Ve chvíli, kdy se dostanou do přesvícených míst, ztrácejí orientaci, což pro ně může mít fatální následky," vysvětluje Portl.

Výstavu doplní taktéž dobrodružný výukový program Svět nočních zvířat, který připravila Petra Tománková, lektorka Slováckého muzea. Program je připraven pro žáky všech typů škol. Malí i ti větší návštěvníci se v něm seznámí s životem zvířat, která ožívají nebo loví hlavně v noci. Stranou pozornosti nezůstane ani životní prostředí a závěr patří tvořivým a vědomostním aktivitám. „Výstava se odehrává v noci, a proto jsme návštěvníkům připravili tematické i praktické upomínkové předměty. V prodeji bude pexeso a reflexní pásek. Do soutěží a při překonávání návštěvnických milníků bude odměnou dárkový reflexní set a pro prvních 50 mateřských škol jsou připraveny zdarma dva kusy reflexní vesty," doplnil Pavel Portl veškeré informace k výstavě, která bude končit v neděli 4. března 2018.

 

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště

Vernisáž čtvrtek 7. prosince v 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 4. března 2018.


Bližší informace:
Mgr. Pavel Portl, mobil: 777 066 612, e-mail: pavel.portl@slovackemuzeum.cz