Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Lehce rozmarná poezie zahájila festival Literární jaro Zlín 2019

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
V úterý 23. dubna 2019 byl v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně slavnostně zahájen festival autorských čtení a besed se spisovateli Literární jaro Zlín 2019 s podtitulem Za lesy a za horami. Během následujících 14 dnů Zlín navštíví řada předních osobností současné české literární scény, jejichž pojítkem je propagace české literatury v zahraničí.
Základní informace o akci
Datum:  24. 4. 2019  - 7. 5. 2019
Místo:  Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Pořadatel:  Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Jubilejní desátý ročník otevřel v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně trojlístek osobností podepsaných pod knihou Zahrada s meruňkami, včelami a mandloní: básník a překladatel Radek Malý, výtvarník František Petrák a nakladatel Pavel Jungmann. Pořadem provázel básník, redaktor a publicista Martin Stöhr. Vážně i nevážně hovořili o vztahu k zahradničení, literatuře i o své další tvorbě. Poetickou atmosféru večera podtrhnul hudební doprovod muzikantky Elišky Lajdové. Zahájení festivalu se zúčastnili hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, náměstek primátora statutárního města Zlína Miroslav Adámek a řada osobností kulturního a společenského života.

Ve středu 24. 4. dopoledne je na programu přednáška a beseda s Tomášem Kubíčkem, ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně, Česká literatura v zahraničí. Představena bude činnost Českého literárního centra a projekt Český rok, který představuje v německojazyčných zemích českou kulturu.

Druhý festivalový večer (24. 4. v 17 hod.) bude patřit básníkovi a prozaikovi Marku Šindelkovi. Ve Zlíně představí svůj zatím poslední román Únava materiálu, inspirovaný osudy běženců. Román oceněný Magnesií Literou za prózu byl přeložen do řady cizích jazyků, v Belgii a Nizozemí se dostal mezi nejlepší knihy roku 2018.

Ve čtvrtek 25. 4. se zlínskému publiku představí zdejší rodák, nyní ve Vídni žijící spisovatel Stanislav Struhar se svým románem Dar naděje. Zahrají Štěpán Holík a Vlastimil Škoda. Program prvního festivalového týdne uzavře mladá talentovaná autorka, lingvistka a překladatelka Viktorie Hanišová. V pátek 26. 4. bude číst ze svého románu Houbařka.

Ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Zdeňka Friedlová zve příznivce literatury také na druhou půlku festivalu: „V nadcházejícím festivalovém týdnu se mohou Zlíňané osobně setkat například s nositelkou ceny Magnesia Litera za nejlepší knihu roku 2018 Radku Denemarkovou, Emilem Haklem, Jaroslavem Rudišem či Dorou Kaprálovou.".

Podrobný program festivalu a více informací o autorech, moderátorech a všech účinkujících naleznete na webových stránkách festivalu: www.literarnijaro.cz.