Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Zlínská hvězdárna v únoru

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Přijďte se podívat na hvězdy nad Zlínem a taky na zajímavé přednášky v únoru do Zlínské hvězdárny.
Základní informace o akci
Datum:  1. 2. 2019  - 28. 2. 2019
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Hvězdárna Zlín
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Přijďte se podívat na hvězdy nad Zlínem a taky na zajímavé přednášky v únoru do Zlínské hvězdárny. 


Sobota 2. února 2019 v 17 hodin

Vernisáž výstavy Kataríny Sido

Výstava potrvá do dubna 2019

Vstupné zdarma

 

Čtvrtek 14. února 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, Ing. Robert Bazika „NEPÁL - KRÁLOVSTVÍ MUSTANG stále žije"

Království Mustang je jiný Nepál, než jaký ho znáte, či jak si jej představujete. Malé zapomenuté nepálské království na pomezí s Tibetem, patří k jednomu z posledních míst na naší planetě, kde se zachovala unikátní kultura Tibetského Buddhismu chráněná po staletí vysokou hradbou Himálaje se svými osmitisícovými vrcholy Annapurnou a Dhaulághirí. Byla to právě odlehlost a nedostupnost, díky které nepálský král uznával Mustangu status nezávislého království až do roku 2008. Zároveň však král nepovolil jedinému cizinci vstoupit na toto území až do roku 1991. Hlavní město království, Lo Mantang, úzkostlivě obehnán masivními hradbami, je se svými 800 obyvateli patrně nejmenším hlavním městem světa.

Stojím v horském sedle nad městem a rozhlížím se po okolních vyprahlých pláních zdejší vysokohorské pouště, které dekorují na obzoru jen zasněžené štíty Himálaje. Všechna ta bizarní podívaná hraje pestrou paletou barev, přesto marně hledám úrodný kout, na kterém by s úlevou spočinul můj zrak. Tak tohle je ten Mustang! Krutý, nepokořitelný, hrdý a spravedlivý. A právě toto území si před staletími zvolily pro svůj život tři tisícovky obyvatel, spolu se svými syny, jaky, kláštery a buddhistickou touhou po štěstí všech bytostí světa.

Poslední král Mustangu zemřel v roce 2017 a nový již nebude zvolen. Království Mustang však stále žije, navzdory všem nástrahám příchodu nových pokrokových časů.

Přijměte pozvání na putování tímto unikátním koutem světa úžasných lidí a nekonečně krásné přírody.

Vstupné 50 Kč.

 

Čtvrtek 21. února 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, Michal Štěpánek „Indie divoká a nespoutaná"

Jedna z nejlidnatějších zemí této planety mi doslova vyrazila dech. Je to pozoruhodný svět, kde platí jiné zákony, než na jaké jsme zvyklí. Všechny smysly jedou na plné obrátky…Nikde jinde jsem nezažil tolik barev, vůní, pachů, dobrého jídla, všudypřítomných odpadků a chudoby. Nejprve na chvíli zůstaneme v hlavní metropoli, abychom vzápětí mohli uniknout do ticha majestátného Himálaje. Navštívíme také některá města a vrátíme se spolu prostřednictvím spousty zážitků zpět na ulici mezi místní lidi, jejichž naprostá bezprostřednost nepřestává fascinovat.

Vstupné 50 Kč. 

 

Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 19 do 21 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín