Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Hvězdárna Zlín – akce v září 2017

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Nabídka programu hvězdárny na měsíc září.
Základní informace o akci
Datum:  1. 9. 2017  - 30. 9. 2017
Místo:  Zlín
Pořadatel:  Zlínská hvězdárna
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Čtvrtek 7. září 2017 v 18 hodin

Cestopisná přednáška: MUDr. Niko Burget „Madeira – květinový ostrov v Atlantiku"

Představíme si nevelký ostrov trochu ztracený v Atlantiku, který se právem označuje jako květinový - městečka a vesnice se topí v záplavách barevných květin, především hortenzií. Od divokého pobřeží, kde bychom marně hledali písčité pláže k relaxaci se prudce zvedají vysoké hory s rozeklanými hřebeny pokryté hustou vegetací. V nižších polohách hory pokrývají vavřínové a eukalyptové lesy, výše na hřebenech už se musíme občas prodrat hodně trnitým křovím. Madeira je ostrov jako stvořený pro turistiku s množstvím stezek, byť ne kvalitně značených. Typické jsou pohodlné stezky podél levád - zavlažovacích kanálů svádějících vodu z hor. Levády ale také často překonávají exponované horské svahy i dlouhé tunely, kde se turista bez baterky neobejde. I náročnější turisté si ale přijdou na své při dlouhých přechodech hlavních hřebenů, kde se navíc za celý den potká jen pár lidí.

Vstupné 50,- Kč

 

Pátek 15. září 2017 v 17 hodin

Informativní první schůzka členů Astronomického kroužku

Zveme zájemce o astronomii ve věku od 11 let do našich astronomických kroužků. V novém školním roce budeme pořádat 3 kroužky:

 • pro začátečníky (každý pátek 16.00 – 17.00 hodin)
 • pro pokročilé (každý pátek 17.00 – 18.30 hodin)
 • astronomicko-matematický klub (každý pátek 18.30 – 20.00 hodin)

   

   

  Sobota 16. září 2017 v 17 hodin

  Vernisáž výstavy Davida Cajthamla
  Výstava ve hvězdárně seznámí diváky s obrazy spojenými s novým použitím kresby. Jednou částí výstavy jsou rozměrné kresby pastelem na specielním plátně připomínajícím samet a druhá část jsou takzvané plastické kresby, které zaujmou svou prostorovostí. David Cajthaml je kreslíř-vypravěč příběhů, které se odehrávají v našem životě i snech.
  Jím samotným vyprávěné příběhy můžete slyšet na jeho vystoupení s kapelou DekadentFabrik, jednak při vernisáži 15. 9. v restauraci Pod lipami a i 16. 9. ve hvězdárně, kde večer proběhne vernisáž jeho kreseb na papíře.

  Vstup zdrama

   

  Pondělí 18. září 2017 v 19 hodin

  Přednáška: Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 1 – září, říjen"
  Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

  Vstupné 50,- Kč

   

  Čtvrtek 21. září 2017 v 18 hodin

  Cestopisná přednáška: MUDr. Martin Ondrášek „Přes Gibraltar do Afriky"

  Vstupné 50,- Kč

   

  Pondělí 25. září 2017 v 19 hodin

  Přednáška: Ing. Vratislav Zíka „Astronomická dobrodružství"
  Astronomové v minulosti pořádali výpravy, při kterých zažili mnohá dobrodružství a pro vědecká poznání doslova nasadili své životy. V přednášce se dozvíte, co účastníci výprav podstoupili a jaké byly jejich výsledky.

  Vstupné 50,- Kč

   

   

  Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 20 do 22 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.
  Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

  Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín