Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Hvězdárna Zlín a akce v lednu 2019

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Program přednášek a pozorování noční oblohy v měsíci lednu 2019 v Hvězdárně Zlín, Lesní čtvrť.
Základní informace o akci
Datum:  1. 1. 2019  - 31. 1. 2019
Místo:  Hvězdárna Zlín
Pořadatel:  Zlínská astronomická společnost
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Pondělí 14. ledna 2019 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Vratislav Zíka „O měsíčních a slunečních zatměních"

Jak dochází k zatměním, jak často se zatmění vyskytují, odkud jsou pozorovatelná. Jak zatmění pozorovat. Přednáška u příležitosti nastávajícího zatmění Měsíce v ranních hodinách 21.1.2019

Vstupné 50,- Kč

 

Čtvrtek 17. ledna 2019 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, Mgr. Patrik Dekan, CK Periscope Skandinávie „Kanada"

Rádi bychom Vám představili nádherný kout naší planety: nekonečnou tundru s bílými ledovci a nespoutanou divočinou, divokými řekami a hlubokými lesy. Krajinu posetou množstvím jezer s průzračnou vodou do kterých se odráží mohutné štíty proslulých Skalnatých hor. Podíváme se do dějiště Zimních olympijských her 2010 Whistleru či na slunečný ostrov Vancouver a stejnojmennou metropoli, kterou pravidelně nacházíme na prvních místech mezi městy, kde se žije nejlépe na Zemi. Vychutnejte si krásné záběry přírody a zvířat z mnoha národních i provinčních parků.

Vstupné 50 Kč.

 

Pondělí 21. ledna 2019 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Arch. Ivan Havlíček „Nebe nad Zlínem 3 - leden, únor"

Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v druhé polovině zimy. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Býk, Vozka, Camelopardalis, Blíženci, Orion, Zajíc, Holubice, Velký pes a mnoho dalších hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Vstupné 50 Kč.

 

Pondělí 28. ledna 2019 v 19 hodin

Přednáška, MUDr. Zdeněk Coufal „Obrázky z Marsu"

Mars je nejvíce prozkoumaná planeta, kolem níž kroužila řada družic a na jejímž povrchu přistála řada sond, některé z nich jsou stále funkční. V r. 2005 startovala sonda Mars Reconnaissance Orbiter s cílem hledat známky přítomnosti vody na planetě. V přednášce ukážeme krásné, mnohdy až mysteriózní obrázky.

Vstupné 50 Kč.


Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 19 do 21 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín.