Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání

Hvězdárna Zlín – akce v květnu 2018

Typ akce: Kulturní

Pozvánka
Nabídka akcí a přednášek Hvězdárny Zlín, Lesní čtvrť v měsíci květnu 2018.
Základní informace o akci
Datum:  1. 5. 2018  - 31. 5. 2018
Místo:  Hvězdárna Zlín, Lesní čtvrť
Pořadatel:  Zlínská astronomická společnost
Určeno pro:  Rodiče a veřejnost
Podrobné informace o akci

Sobota 5. května 2018 od 15 do 16.30 hodin

Gallery Tour

Druhý ročník akce, kterou v loňském roce iniciovala galerie Kabinet T., se uskuteční za podpory města Zlína prostřednictvím projektu Živý Zlín. Gallery Tour 2018 spojuje několik kulturních subjektů, které fungují částečně komunitním způsobem.

Časový harmonogram Gallery Tour 2018:

14:00 - 15:00 Evangelický kostel

15:00 - 16:30 Zlínská hvězdárna

16:30 - 17:30 Infopoint baťovského bydlení

17:30 - 18:30 Galerie Kabinet T.

18:30 - 19:30 Zikmundova vila

19:30 - 20:15 Galerie Garáž - GAG

20:15 - 23:00 Photogether Gallery

Hvězdárna uvede malíře Aleše Růžičku, laureáta ceny Václava Chada IV. Zlínského salónu mladých. Růžičkovy smyslové malby nás budou okouzlovat společně s pohledem na Slunce hlavním dalekohledem (pokud vyjde počasí) a dozvíme se, co všechno se dá na denní obloze pozorovat.

Vstupné zdarma

 

Pátek 11. května 2018 v 19 hodin

Přednáška, Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. „Neutrina - podivně bláznivé částice"

Neutrina jsou částice, které dokázaly fyziky pěkně pozlobit. Od jejich předpovědi k objevu uplynulo přes čtvrt století. A pak přicházela jedna záhada za druhou: neutrinový skandál s množstvím slunečních neutrin, narušení levopravé symetrie, nadsvětelné rychlosti a další záhady. Dodnes nevíme, zda je neutrino samo sobě antičásticí nebo jaká je hmotnost neutrin. Naučili jsme se prostřednictvím neutrin přenášet informace a usilovně hledáme reliktní neutrina z období konce první sekundy Velkého třesku. Nesou v sobě cenné informace o nejranějším vesmíru.

Vstupné 50,- Kč

 

Sobota 12. května 2018 v 17 hodin

Vernisáž výstavy Aleše Růžičky

Aleš Růžička patří do generace umělců, kteří nastupovali na výtvarnou scénu během 90. let. Tato generace, která bývá ze setrvačnosti stále ještě často označována jako generace mladých, dozrála do středních let a prvního skutečného bilancování. Je typická především svými intermediálními přístupy, a má již své ikony. Aleš Růžička je pravověrný vyznavač malby a od tohoto média zásadně neodbočuje. Nejen v rámci své generace patří v současné době mezi její nekompromisní a nepřehlédnutelné představitele. Do odborného povědomí se uvedl na IV. Zlínském salonu mladých, kde zapůsobil mezi konceptem a novými médii jako zjevení a za své Parky získal I. Cenu Václava Chada.

Vstupné zdarma

 

Pondělí 21. května 2018 v 19 hodin

Přednáška, Ing. Arch. Ivan Havlíček „Jak dnes zní Hubblova ladička?"

Edwin Hubble uspořádal ve dvacátých letech minulého století nově se objevivší hvězdné ostrovy do úhledného schématu, kterému se dodnes říká Hubblova ladička. V této klasifikaci nebyl sice první, ale jeho návrh byl poměrně úspěšný. Dokonce se používá v některých parametrech dodnes. Jak se na podobné prvotní pokusy uspořádat vesmírné objekty díváme dnes a jak od Hubblovy doby poznání vesmíru pokročilo.

Vstupné 50,- Kč

 

Čtvrtek 24. května 2018 v 18 hodin

Cestopisná přednáška, MUDr. Niko Burget „Zillertalské a Julské Alpy"

V této alpské přednášce navštívíme Zillertalské Alpy v blízkosti centrálního alpského hřebene s řadou zapadlých horských chat, kde během několikadenního náročného přechodu vysokých zasněžených sedel nepotkáme téměř nikoho. Navážeme přechodem Tuxerských Alp, kde je již trekování podstatně jednodušší v mírnějším kopcovitém terénu, který nás zavede až do Innsbrucku. Poté se přesuneme do slovinských Julských Alp, které jsou rozlohou nepříliš velkým územím, kde turista najde divokou skalnatou krajinu se strmými vápencovými stěnami, zurčící říčky a bystřiny s vysokými vodopády, tichá jezera a nedotčenou přírodu. Od doby, kdy výstupy na horské velikány s nejvyšším Triglavem v čele měly nádech prvotního dobrodružství, uplynulo v řece Soči již mnoho vody, ale lidé s tuláckým srdcem, zvábeni voláním hor se stále vydávají odvážnými cestami vzhůru k vrcholkům..

Vstupné 50,- Kč

 

Pozorování noční oblohy pro veřejnost se koná za příznivého počasí v pondělí, středu a pátek od 21 do 23 hodin.  Vstupné dospělí 40, - Kč, děti 20,- Kč.

Pozorování mimo uvedené dny pro skupiny je možno domluvit nejlépe e-mailem. Hvězdárna se nachází za areálem gymnázia Zlín, na Lesní čtvrti, cca 300m od konečné stanice linky trolejbusů č. 3 a 13. Aktuální informace na adrese www.zas.cz 

Akce pořádá Zlínská astronomická společnost a jsou podporovány Statutárním městem Zlín.