Jsi v prváku na střední škole? Zkontroluj si, že o tom ví i Tvá zdravotní pojišťovna

19. září 2023
Přestupy, přerušení a ukončení
Autor/ka článku: Eduin.cz
Jsi v prváku na střední škole? Zkontroluj si, že o tom ví i Tvá zdravotní pojišťovna

S příchodem na střední nebo vysokou školu vzniká rodičům, případně studentům, jedna povinnost. Nástup na vyšší stupeň vzdělání je potřeba nahlásit na zdravotní pojišťovnu.

Každý žák základní i střední školy je z pohledu zákona státním pojištěncem. Absolvováním deváté třídy nebo získáním maturity a odchodem ze školy tento status končí, stát za dítě přestává pojišťovně hradit zdravotní pojištění. „Pokud student pokračuje ve studiu i nadále, je třeba, aby to své zdravotní pojišťovně nahlásil,” popisuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Změnu je potřeba doložit do osmi dnů ode dne, kdy se stane dítě studentem. V případě střední školy je to tedy od 1. září, v případě vysoké pak od zapsání na VŠ. Pojišťovně stačí doložit například potvrzením o studiu nebo písemným rozhodnutím o přijetí na vysokou školu.

Některé školy své studenty a studentky hlásí zdravotním pojišťovnám hromadně. Ale nemusí, a proto si to raději zkontrolujte. Do 18 let by to měli udělat rodiče nebo student. Od 18 let už je to jenom na studentech samotných.

Pokud zdravotní pojišťovna nebude vědět, že student dále studuje, bude chtít, aby pojistné zaplatil/a. Měsíční pojistné je nyní 2 187 Kč. Když nezaplatí, každý den roste dluh na pojistném a penále. Proto je dobré si včas zkontrolovat, že je všechno, jak má být.

Na povinnost upozorňuje i kancelář veřejného ochránce práv práv nebo VZP.

 

Zdroj: EDUin.cz