Jan Amos v sukních. Nejslavnější učitelka radí, jak změnit školství

18. říjen 2021
Pedagogové
Autor/ka článku: Pavel Kasík, vědecký redaktor SZ Byznys
Jan Amos v sukních. Nejslavnější učitelka radí, jak změnit školství

Všichni se jí ptali, jak vychovala tak úspěšné dcery. Americká učitelka Esther Wojcicki tedy sepsala „návod“. Principy důvěry a respektu aplikuje i ve škole. Její nová platforma má ambiciózní cíl: plíživou revoluci vzdělávání.

Na přehlídce začínajících podniků SWCSummit v Praze vystupuje letos i americká učitelka Esther Wojcicki. Se světem startupů ji pojí hned několik nitek. Napsala slavnou knihu o tom, jak vychovávat děti tak, aby byly úspěšné. Něco o tom nejspíš ví, protože všechny její dcery jsou velmi úspěšnými ženami ve svých oborech a jedna z nich je dokonce zakladatelskou startupu.

A konečně i Esther Wojcicki se v pandemickém roce 2020, který byl pro učitele po celém světě tvrdým oříškem, rozhodla založit startup. Spustila platformu Tract.app, která dává učitelům do ruky nový způsob „průzkumného vzdělávání dítěte dítětem“, aniž by narušovalo tradiční výuku.

„Jít proti systému je těžké, to zkoušelo hodně lidí. Tak já chci udělat revoluci zevnitř a ukázat, že to jde,“ řekla v rozhovoru pro Seznam Zprávy, který proběhl ještě před summitem.

Je těžké změnit to, na co jsou lidé zvyklí

Zabýváte se výukou dětí a zároveň novými technologiemi. Tyto dvě oblasti se v roce 2020 nuceně zkombinovaly jako nikdy předtím. Co vás pandemický rok naučil?

Naučila jsem se, že je opravdu těžké změnit lidské myšlení a návyky. Je těžké změnit školní systém. Většina učitelů se pokoušela v online prostředí oživit klasický model výuky. Nutno říct, že klasický, přednáškový model výuky nefunguje moc dobře ani v té třídě. Ale na webu je to ještě horší.

Výsledkem byla celá řada problémů. Učitelé si pak stěžovali, že si děti vypínaly kameru nebo neudržely pozornost… No samozřejmě že neudrží pozornost, když jim někdo z obrazovky celé hodiny jen přednáší. Myslím, že to je hrůza. Ale není jednoduché změnit lidské návyky. Neznamená to, že změna je nemožná, ale je obtížná.

Celé znění článku najdete na www.seznamzpravy.cz.

 

Zdroj: Seznam Zprávy