Jaké jsou výzvy českého vzdělávání? Pojmenovala je konference Úspěch pro každého žáka

9. květen 2022
Management
Autor/ka článku: Radka Hrdinová
Jaké jsou výzvy českého vzdělávání? Pojmenovala je konference Úspěch pro každého žáka

Podtitulem letošního ročník konference Úspěch pro každého žáka bylo Přestaňme se vymlouvat… Tématem konference byla budoucnost vzdělávání v měnícím se světě. Záznamy vystoupení jednotlivých řečníků teď najdete na webu Učímekvalitně.cz.

Dopoledne řečníci ve svých příspěvcích pojmenovali výzvy, které stojí před českým školstvím. Během odpoledních workshopů pak účastníci konference hledali cesty, po kterých by se mohlo české školství vydat.

Celou konferenci zahájil ministr školství Petr Gazdík. „Pokud chceme úspěch pro každého žáka, přestaňme trvat na malichernostech. Nediskutujme o tom, co již bylo vydiskutováno. Pojďme věci posunout, nezdržujme se a vycházejme z dat,” řekl ministr během projevu. Celý záznam najdete na YouTube.

Důležitost změn v souvislosti s řadou globálních krizí včetně krize klimatické zdůraznil Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN pro ČR. Jeho vystoupení na konferenci najdete na YouTube.

Slovo na konferenci dostali i mladí lidé. Moderátor David Klimeš se ptal třech studentů na představu své budoucnosti. Co odpověděla Klára Bělíčková z Fridays for future, stipendistka ROMEA Vanesa Harvanová a člen Středoškolského sněmu hl. města Prahy Jakub Lhota najdete na YouTube.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar společně s generálním ředitelem České spořitelny Tomášem Salomonem označili vzdělávání za jeden z pilířů prosperující ekonomiky. Radek Špicar poznamenal, že v ekonomice se bez vzdělávání neobejde, že ale zároveň nedokáže tak jako dříve vzdělávacímu systému říci, „kolik svářečů nebo konstruktérů spalovacích modelů bude za pět let potřebovat…“ Celý projev najdete na YouTube.

Další příspěvky měli Petra Skalická z Člověka v tísni společně s ředitelem vzdělávacího centra Tereza Petrem Danišem. Záznam najdete na YouTube.

A v Centru současného umění DOX vystoupila také Karina Hořejší ze STEM, na kterou navázal sociolog a zakladatel agentury PAQ Research Daniel Prokop. Jejich vystoupení s názvem: Co nás čeká a proč nešetřit na úspěchu pro každého žáka najdete na YouTube.

Na závěr nabitého dopoledne vyslechli účastníci konference inspirativní projev ředitelky Evropské asociace ředitelů škol (ESHA) Petry van Haren, která se věnovala výzvám, kterému čelí vedení škol. „Klíčem je osobní rozvoj ředitele školy. Můžete se pokusit proměnit vzdělávání, ale pokud skutečně chcete vzdělávání změnit, nejlepší je začít osobním rozvojem ředitele školy. Znamená to, že ředitelé budou čekat, než jim v dalším rozvoji pomůže nějaká vláda nebo stát? Ne, tak se to nedělá. Nastává změna paradigmatu v tom smyslu, že vy sami jste odpovědní za svůj osobní rozvoj. A jak na to? Začít je velmi jednoduché, protože se učíte při každodenní práci,” řekla Petra van Haren. Na YouTube najdete její vystoupení s českýmianglickými titulky.

 

Zdroj: EDUin a SKAV