Jaké bude letošní Betlémské světlo? A proč všichni skautští vedoucí v sobotu slaví

4. prosinec 2020
Rodiče a veřejnost
Autor/ka článku: Jana Galová
Jaké bude letošní Betlémské světlo? A proč všichni skautští vedoucí v sobotu slaví

Betlémské světlo proběhne i letos, kromě plamínku ale budou skauti hlídat také bezpečnost. Světlo dorazí do Česka 13. prosince ráno, poté, co si ho na hranicích předají čeští a rakouští skauti. 19. prosince ho pak skautští kurýři rozvezou vlaky po republice.

Betlémské světlo stojí na stovkách dobrovolníků, právě díky nim se šíří – plamínek je tak rovněž symbolem nezištnosti a lidské vzájemnosti. Tuto sobotu, 5. prosince, nastává Mezinárodní den dobrovolníků, tedy i svátek všech skautských vedoucích. Ti totiž s dětmi v oddílech pracují ve svém volném čase a pouze za dobrý pocit. Hodnota jejich práce je více než jedna miliarda korun ročně.

Podle výzkumu agentury Ipsos považuje 87 procent Čechů a Češek dobrovolnictví skautských vedoucích za přínos pro celou společnost, ale jen 58 procent z nich ví, že vedoucí tuto práci vykonávají bezplatně.

Letos je dobrovolnictví pro celou společnost mnohem aktuálnější, než kdy jindy. A i skauti se mu věnují různými způsoby – nejen jako vedoucí. Přehled dobrovolnické činnosti a veškeré další informace, kontakty a fotografie najdete na webu Skaut.cz.

 

Zdroj: Junák – český skaut, www.skaut.cz