Jak vybrat dobrou školu pro prvňáčka? Podle ředitele a webových stránek

17. březen 2022
Mateřské školy
Autor/ka článku: Pavla Lioliasová
Jak vybrat dobrou školu pro prvňáčka? Podle ředitele a webových stránek

Podle čeho vybrat základní školu pro své dítě? A proč se při rozhodování vyplatí prohlédnout si i webové stránky? Na to odpovídal moderátorce Veronice Sedláčkové v EDUcastu programový ředitel Informačního centra o vzdělávání EDUin Miroslav Hřebecký.

Jak vybrat kvalitní školu? Co je hlavním kritériem?

Nesmírně důležitou osobou je určitě ředitel nebo ředitelka. Je to kapitán, který určuje směr plavby a motivuje veškeré své podřízené.

Měli by rodiče usilovat o setkání s ředitelem nebo ředitelkou?

Na jednu stranu, kdyby měl ředitel mluvit s každým rodičem, který chce dítě do školy zapsat, tak nedělá nic jiného. Na stranu druhou znám školy, které to mají ve svém programu – že se s rodiči chtějí potkat, chtějí vysvětlit, v čem jsou jiné, aby se rodiče dostatečně dopředu rozmysleli, jestli jdou do správných dveří. Aby to nebylo trápení na obou stranách. Já osobně, pokud bych si dnes vybíral školu pro své dítě, tak bych opravdu usiloval o to s ředitelem mluvit. Velmi citlivě bych sledoval nejen to, jak mi představí vizi, ale jak bude ochotný naslouchat mým dotazům. Jestli to bude buldozer, který mi svou představu naservírujte: „Takhle to je a buď to berte, nebo nechte být.“ A nebo jestli se bude snažit mít v rodiči partnera. Protože když bude mít partnera v rodiči, je velký předpoklad že jako partnera bude brát i dítě. A dá se čekat, že ke stejnému přístupu vede i své spolupracovníky.

Celý rozhovor včetně možnosti spuštění EDUcastu najdete na webu EDUzín.cz