Jak snadno rozvíjet podnikavost u studentů středních škol s programem MŮŽEŠ PODNIKAT

14. listopad 2023
Výchova k podnikavosti
Autor/ka článku: Tereza Moravcová, ředitelka programu
Jak snadno rozvíjet podnikavost u studentů středních škol s programem MŮŽEŠ PODNIKAT

V čele spolku MŮŽEŠ PODNIKAT stojí Tereza Moravcová, která se celý život zabývá osobním rozvojem a rozvojem potenciálu. Vystudovala kulturní a sociální antropologii na UK, absolvovala navazující rozvojový a sebezkušenostní výcvik, žila v USA a učila 20 let angličtinu, stála u zrodu neziskového sektoru v ČR, pracovala vždy v transformačních projektech a její celoživotní vášeň je vzdělávání, seberozvoj a posouvání hranic komfortní zóny.

Smyslem vzdělávacího programu MŮŽEŠ PODNIKAT je rozvíjet podnikavost u studentů. Na začátku příběhu spolku stálo v roce 2012 trio podnikatelů, kteří se po vyslechnutí inspirativní přednášky o Tomáši Baťovi rozhodli podporovat podnikavost a iniciativu u mladých lidí. Cílem organizace je, aby bylo v Česku více podnikavých a sebevědomých lidí. Věří totiž, že podnikavost posouvá kupředu nejen člověka, ale i celou společnost.

Od vzniku programu se do něj zapojilo přes 350 partnerslých škol. Již takřka 200 expertů a podnikatelů předalo své zkušenosti a znalosti více než 58 tisícům studentů. Jak dokazuje zpětná vazba a příběhy absolventů programu, mezigenerační sdílení zkušeností je skvělý způsob, jak studenty inspirovat.

Rozvíjíme kompetence 21. století

Nikdo z nás neví, jaké dovednosti a kompetence budou potřebovat naše děti za 20 let. Jisté je vlastně jen to, že to jisté není. A to je možná první uvědomění, na kterém můžeme stavět a které nám pomůže orientovat se v tom, co bychom chtěli společně s učiteli studenty učit, jaké zkušenosti jim předávat a jakým způsobem. V rámci programu MŮŽEŠ PODNIKAT rozvíjíme u studentů podnikavost a inspirujeme je příběhy podnikatelů.

Jak je to v praxi? Realizujeme semináře na každé čtvrté škole v Česku

Na školách pořádáme semináře v délce 90 minut, které vedou vždy dva odborníci z praxe / podnikatelé. Lze je snadno začlenit do výuky a jsou pro školu zdarma. Semináře pořádáme na všech typech středních a vyšších odborných škol. Hlavním cílem je rozvíjet u studentů podnikavost, ale často jsou zaměřené i tematicky na oblasti, které studenty zajímají, jako je online marketing, Al, budování značky, podnikatelské záměry apod. Vybíráme podnikatele podle oboru, ve kterém působí a který je zajímavý pro studenty.

Přínos a formát semináře MŮŽEŠ PODNIKAT

Hlavní část interaktivního semináře je diskuse se studenty. Seminář přináší propojení teorie s praxí. Studenti na semináři samostatně pracují pod vedením podnikatelů. Odborníci z praxe předávají studentům své zkušenosti a pomáhají jim s rozvojem jejich nápadů a projektů.

Reference učitelů

„Semináře na naší škole pořádáme opakovaně. Máme s nimi dobré zkušenosti – předávání zkušeností lidí z praxe, motivace k podnikání, příklady osobních cest k úspěšnému podnikání, povzbuzení k vlastnímu podnikání, rozptýlení obav.” OA, Kolín

„Přednášející pan Kislenko poutavě popsal svou spletitou cestu byznysem, jeho příběh studenty zaujal. Líbilo se mi, že rozdělením studentů do skupin všechny zapojil. Nebyla to klasická přednáška, kdy se občas někdo zeptá a zbytek poslouchá nebo spí.”

Gymnázium Tišnov Reference studentů

„Na tomto semináři jsem byl již podruhé a nezklamal mě ani tentokrát. Bylo to velmi zajímavé. Zaujal mě způsob a přístup těchto mladých lidí, jakým jsou schopni přemýšlet o věcech. Je opravdu inspirativní přebírat jejich ,mindset’ a snažit se ho aplikovat na svůj život. Myslím si, že by každý měl navštívit podobnou exkurzi a zamyslet se nad tím, kam vlastně jde.” student Gymnázia Přípotoční

Proč chtějí podnikatelé učit studenty svým příběhem a rozvíjet podnikavost v Česku?

Semináře na školách vedou expertní dobrovolníci / podnikatelé, kteří ve svém volném čase učí studenty svým podnikatelským příběhem. Podnikatelé, kteří tvoří komunitu #muzespodnikat, jsou hodnotově orientovaní a zralí lidé, kterým záleží na rozvoji naší společnosti, a do programu jsou přijímáni po osobním pohovoru s koordinátorkou programu. Na otázku „Proč jsem součástí programu MŮŽEŠ PODNIKAT?” odpovídá například řečník a podnikatel Jaroslav Řasa: „Protože cítím potřebu urychlit předávání dobrých zkušeností v podnikání mezi lidmi a generacemi, stejně, jako kdysi staří lovci učili mladé. Budoucnost národa závisí do velké míry i na budoucnosti jeho podnikatelů. Podnikatelé jsou zkrátka lídři ekonomiky, a čím víc jich je úspěšných, tím líp se ekonomice daří. Podnikání miluju a chci svoji vášeň přenést na mladé.”

Soubory ke stažení