Jak (se) učí na Guadeloupe?!

2. leden 2023
Nejzajímavější školní projekty
Autor/ka článku: Iva Adámková a Petra Hečková, vyučující francouzského jazyka
Jak (se) učí na Guadeloupe?!

Ostrov Guadeloupe je francouzským zámořským departamentem. Leží v Karibském moři přibližně 600 km severně od Jižní Ameriky a 600 km východně od Dominikánské republiky. Tento karibský ostrov plný tyrkysových lagun a divoké džungle je místem, kde se nachází další z partnerských škol Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť, a to konkrétně Collège de Port-Louis.

Guadeloupe svým tvarem připomíná motýla a Collège de Port-Louis se nachází ve východním „křídle“ ostrova, tedy v Grande-Terre. Mírně zvlněná krajina pokrytá plantážemi cukrové třtiny, rozsáhlými mangrovy či nepřebernou škálou palem, oleandrů, ibišků či anturií nás přivítala s otevřenou kreolskou náručí.

V rámci projektu ERASMUS jsme měli příležitost vyučovat portlouiské žáky v hodinách francouzštiny, angličtiny nebo výtvarné výchovy. V hodinách zeměpisu a dějepisu jsme žákům i jejich pedagogům představili krásy České republiky. Seznámili je s typickými českými výrobky a produkty. Srovnávali jsme (poněkud nesrovnatelný) český školský systém s tím guadeloupským. Pracovali na žádosti o akreditaci portlouiské školy do systému ERASMUS, abychom skvělou spolupráci obohatili do budoucna o možnost výměnných pobytů zlínských gymnazistů v idylickém ráji Guadeloupe, a také přivítali guadeloupské žáky ve zlínských hostitelských rodinách.

Projekt ERASMUS nabízí všem žákům a pedagogům jedinečnou příležitost, jak v celoevropském kontextu a praktickou formou rozvíjet své osobní a osobnostní portfolio, zlepšovat kompetence, a to nejen ty komunikační a organizační. Na Guadeloupe nebylo o kulturní šoky nouze, neboť diverzita karibského a zlínského regionu je neskutečně bohatá a téměř nekonečná… Jak jinak bychom se naučili evakuovat v případě hrozícího cyklónu? Jak bychom mohli ochutnat plody ignam či pomme-cannelle? Kdo by nám uvařil kulinářský zázrak colombo? Kdo by nám v kreolštině vyprávěl lokální pověsti? Zavedl nás ke kráteru aktivní sopky La Soufriere?…

Gymnázium Zlín je mezinárodní institucí, kde díky akreditaci v projektu ERASMUS – jak říká kreolské přísloví- „Pa ni pwoblem!“.