Jak se připravit na nejdepresivnější den tohoto roku? Blue Monday je za dveřmi!

13. leden 2022
Rodiče a veřejnost
Autor/ka článku: Mojra.cz
Jak se připravit na nejdepresivnější den tohoto roku? Blue Monday je za dveřmi!

Blue Monday nebo počeštěle Skleslé pondělí, tento den připadá na třetí pondělí v lednu a dle vědeckých poznatků by tento den mohl být tím nejdepresivnějším v roce. Podkládají to fakta, že máme po Vánocích, na které se mnoho lidí těší, že po nich máme mimo jiné i prázdnou peněženku a často pár kil navíc. Vyvíjíme na sebe tlak s novoročními předsevzetími, nastoupili jsme zase do plného pracovní procesu a další volno v nedohlednu. Na náladě nám nepřidá ani počasí. K tomu všemu už druhý rok musíme přičíst řádění pandemie a opatření a restrikce s ní spojené. I když byly později vědecké poznatky k tomuto dnu zpochybněny, musíme uznat, že důvodů ke zhoršené náladě je víc než dost. Co s tím?

Žádný tlak

Vyvíjíte na sebe tlak? Chcete letošní předsevzetí opravdu zvládnout? Nebo chcete zlepšit svůj výkon v práci? Pokud cítíte že po Vánocích a po Novém roce se necítíte stoprocentně fit a nabití energií, neklaďte na sebe další zvýšené očekávání a jednoduše počkejte až se budete cítit lépe. Buďte k sobě laskaví, nic nemá cenu lámat přes koleno. V opačném případě můžete sami sebe zbytečně vystresovat, oslabit a nějaké nachlazení a další oslabení s ním spojené na sebe nenechá dlouho čekat. Poslouchejte své tělo.

Nabírejte energii

Dovolte si přiznat, že konec roku je opravdu náročný. Mnoho z nás se stresuje s dárky. Co komu koupit? Stihne to dojít? Udělá to radost? Nezruinuje mě to? Ženy řeší úklid, pečení, výzdobu a další záležitosti spojené s Vánoci. Do toho obrovský tlak v práci, dodělat resty, zvládnout uzávěrky, vyhodnotit uplynulý rok. A do toho všechna ta očekávání, že se do 1. lednového dne probudíme jako nový člověk plný síly a odhodlání překonávat další překážky a zvládat nové výzvy. Pokud jste si nestihli odpočinout o Vánocích, udělejte to teď. Nenuťte se do ničeho, co vám ubírá mnoho energie, naopak najděte aktivity, které vám energii doplňují. Zamyslete se, dobíjíte energii spíše mezi lidmi nebo o samotě? Pomáhá vám spíše pohyb nebo posezení s čajem a knihou? Nebo Vám pomáhá horká vana se svíčkami? Klidně zkuste i nové činnosti, nikdy nevíte, co vám může začít dělat dobře!

Zastavte se

S odpočinkem souvisí také čas na sebe, kdy budete opravdu sami se sebou a svými myšlenkami. Přece jen v tomto období máte určitě více prostoru než v létě, kdy je mnohem více akcí a jiných lákadel, jak před svými myšlenkami uniknout. Popřemýšlejte si o sobě a o svém životě, a to bez nátlaku na to, že musíte vymyslet nová předsevzetí, jako tomu bylo před koncem minulého roku. Prostě si dejte ten prostor a čas a zamýšlejte se nad svými pocity, vztahy, směrem, jakým se ubíráte. Jste opravdu spokojeni? Nebo Vám nějaká malá změna prospěje? Klidně i experimentujte, zkuste něco malého změnit a sledujte, co to přinese.

Čelem problémům

Pokud jsou nějaké oblasti, které vás opravdu tíží a trápí, je lepší se k nim postavit čelem. Samotné uznání problému nám přinese úlevu, protože definovaný problém se dá nějak řešit. Klidně se z toho, co vás tíží vypište, věřte že tak ulevíte hlavě. Zkuste se sami zamyslet nad tím, jak problém vypadá, co přesně vás tíží a jak byste byli nejraději, aby byla tato záležitost vyřešena. Poté se zamyslete nad možnostmi, jaké pro řešení máte. Může vám s řešením někdo pomoct? Zkuste si stanovit malé kroky, jak byste se vyřešení dané situace mohli přiblížit.

Odborníci jsou zde pro vás

I když vám přijde, že vaše nálada není zase tak příšerná a že vaše problémy nejsou zase tak obrovské, za pomoci odborníka se vám může podařit tyto věci vyřešit a překlenout rychleji a efektivněji. Nebojte se spolupráci například s psychologem vyzkoušet. Služeb psychologů už dávno nevyužívají jen lidé trpící vážnými duševními poruchami. Psycholog vám může být průvodcem vašimi myšlenkami a pomocníkem v sebepoznání. Na on-line poradně Mojra.cz si můžete vybrat z mnoha odborníku s různorodými zaměřeními. Ušetříte mnoho času a peněz, nemusíte do té zimy venku, vaše setkání budete realizovat on-line!

 

Autor: Online psychologická poradna MOJRA.cz, www.mojra.cz