Blížící se prázdniny by měly školákům poskytnout prostor pro odpočinek, zábavu a oproštění od běžných školních povinností. U žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ), kteří se s jazykem výuky teprve seznamují, je však nesmírně důležité, aby s češtinou zůstali i o prázdninách v co nejtěsnějším kontaktu, a případně si její úroveň vylepšovali.
Obzvláště u žáků z rodin, kde se nemluví česky, a škola je jediným pojítkem s jazykem výuky, hrozí, že se po dvouměsíční přestávce vrátí do lavic v horší jazykové kondici. Nabízíme tipy, jak lze zábavným způsobem češtinu u žáků s OMJ posilovat. Učitelé je mohou na konci školního roku předat formou doporučení rodičům a žákům.
Pro žáky s minimální znalostí češtiny
- Letní intenzivní jazykové kurzy (např. Meta, o.p.s., CIC Praha)
- Online hry na stránkách Spolku ZAEDNO, na stránkách Galerie pexes
- Čeština do mobilu Memrise, Duolingo, mobilní aplikace Včelka
- E-learning Čeština pro začátečníky na stránkách společnosti Meta, o.p.s., Kurzy češtiny pro cizince na stránkách Centra pro integraci cizinců, kurzy na stránkách www.mluvtecesky.net
Pro žáky s komunikativní znalostí češtiny
- Příměstské tábory (InBáze, z.s.)
- Aktivity organizované středisky volného času a domy dětí a mládeže (seznam středisek v jednotlivých krajích dostupný na stránkách Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže ČR)
- Adaptovaná próza (autorka Lída Holá, vydavatelství SovaLibris, vydavatelství Czech Step by Step)
- Časopisy: Kamarádi, Krajánek ve světě
- Pohádky (webový portál České televize)
- Krátká videa (portál České televize ČT edu)
Více podrobností naleznete ve webináři NPI ČR a META, o.p.s – Možnosti podpory žáků s odlišným mateřským jazykem v době hlavních prázdnin na YouTube kanálu NPIČR.
Online zdroje k výuce češtiny jsou dostupné na Portálu podpory pedagogických pracovníků vzdělávajících děti/žáky cizince.
Zdroj: Speciál NPI ČR pro podporu výuky na dálku č. 15